Dražba nemovitostí - jednoduchý způsob, jak ušetřit majlant při koupi nemovitosti

Rozhodli jste se investovat do nemovitostí, ale odrazují vás vysoké ceny? Bez ohledu na to, zda máte zájem o starší rodinný dům, menší komerční objekt, nebo parcelu s inženýrskými sítěmi, s trochou štěstí narazíte na neodolatelnou nabídku v rámci dražby nemovitostí. Jak probíhá a co byste o ní měli vědět? Všechny důležité informace najdete v tomto článku.

Jak probíhá dražba nemovitostí?

Prvním krokem je vyhledání vhodné nemovitosti. Poohlédnout se po ní můžete na webových stránkách exekutorského úřadu, kde zároveň najdete podrobné podmínky dané dražby. Obecně je systém velmi snadný. Pokud ve vás slovo dražba evokuje představu rizika, vězte, že jde naopak o velmi bezpečný způsob pořízení nemovitého majetku. Dražitelé nic neriskují a naopak mohou pouze získat. Exekuční dražby nemovitostí probíhají dvěma způsoby. Klasicky v dražební místnosti exekutorského úřadu (dražitelé se účastní přímo), ale také on-line prostřednictvím elektronické aukce. O způsobu dražby rozhoduje soudní exekutor a dozvíte se o něm v dražební vyhlášce, se kterou byste se měli předem důkladně seznámit.

Kdo může dražit?

Dražby se může zúčastnit každý, kdo dosáhl plnoletosti a je způsobilý jednat sám za sebe. Zároveň lze dražit i za druhou osobu - za předpokladu, že vám udělila ověřenou plnou moc.

Co je dražební jistota?

Dražitel musí počítat s tím, že před zahájením dražby nemovitostí složí tzv. dražební jistotu. Částka musí být připsána na účet exekutora před zahájením procesu. Pokud dražitel vyhraje, exekutor odečte dražební jistotu od prodejní ceny dané položky. V opačném případě (držitel aukci nevyhraje) je dražební jistota bez zbytečného prodlení vrácena zpět držiteli. Dražební jistotu musí zaplatit také účastníci elektronické aukce.

Jak výhodně lze nemovitosti v rámci dražby získat?

Nemovitosti v dražbě jsou obvykle nabízeny za dvě třetiny jejich obvyklé tržní ceny. Nenajde-li se dostatek zájemců (nemovitost se nevydraží), je vyhlášeno další kolo dražby a položka se draží za cca polovinu tržní ceny. V praxi se samozřejmě může částka vyšplhat až na úroveň tržní ceny, ovšem v případě mnoha nemovitostí tomu tak není a dražitel výrazně ušetří. Podrobnější informace o dražby nemovitostí v exekuci najdete na portálu drazba-nemovitosti.com.

Publikováno: 14. 03. 2019

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: exekuční dražby nemovitostí | jak probíhá dražba nemovitostí