Češi se nakupování na zahraničních webech nebojí. Útokem berou zejména čínské eshopy

Možná si pamatujete na doby, kdy se houfně jezdilo do blízkého zahraničí pro elektroniku a další nedostatkové zboží. První polovina devadesátek je však dávno za námi a vše, co mají v obchodech Němci a Rakušané, je k dostání i u nás. Přesto se nakupování v zahraničí stále těší oblibě. S tím rozdílem, že jsme se přeorientovali na internet. V posledních letech nedáme dopustit na čínské e-shopy.

Proč Češi v zahraničních e-shopech nakupují?

Opravdu jste ještě nikdy nenavštívili čínské eshopy? Až je vyzkoušíte, okamžitě vám dojde, proč jsou u našinců tak populární. Spousta zboží je výrazně levnější – především pak sortiment oblečení a elektroniky. Cenovým rozdílům „vděčíme“ koruně, která posiluje vůči euru, dolaru i jüanu. Nákup ve velkých čínských e-shopech vychází levně i navzdory clu (do ceny 22 eur se navíc clo ani DPH neplatí). Poštovné je často zdarma nebo za pakatel.

Ve kterých čínských e-shopech brouzdáme nejčastěji?

Z lednového průzkumu společnosti ESET vyplynulo, že nakupování v čínských e-shopech vyzkoušela téměř polovina českých uživatelů internetu. Konkrétně 42 %, což je – s ohledem na konzervativní náturu – velmi slušná bilance. Na seznamu nejnavštěvovanějších čínských e-shopu najdete AliExpress.com, dx.com, Everbuying.net, Dressling.com či Tinydeal.com. Velmi oblíbený je také shop Wish. Objektivitu průzkumu potvrdila mBank, která má k dispozici data útraty klientů. Zatímco v roce 2017 putovalo nejvíce peněz Alze, před posledními Vánoci se utrácelo především na AliExpressu. Překvapě si mnoho lidí neváhalo sjednat spotřebitelský úvěr. Počet nákupů v evropských a amerických e-shopech také mírně vzrůstá, ale oproti čínským prodejcům není ani zdaleka tak velký. Z analýzy vyplynulo, že v nich nakupuje zhruba desetina Čechů. Vypadá to, že čínské e-shopy českou veřejnost nadchly. Kromě ceny a šíře sortimentu nabízí i kvalitu – hanlivý přívlastek „made in China“ se ztrácí v propadlišti dějin. A navíc i v čínských e-shopech lze nakupovat se slevou.

Publikováno: 22. 05. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: admin