Práce neznamená vždy kancelář. Kde všude můžete v Brně pracovat?

Internetový svět otevřel obrovské možnosti. Mimo jiné i to, že dnes můžete pracovat odkudkoliv a kdekoliv. Zaměstnanci i podnikatelé začali pracovat z domu nebo využívat různá netradiční místa. Co vám umí nabídnout práce mimo tradiční pracovní prostory a jaká má úskalí?

Vlastní kancelář

Vlastní kancelář je stále jedním z nejoblíbenějších míst pro výkon práce. Jedná se o místo, kde je vaše soustředění na vysoké úrovni a nejste rozptylováni vnějšími vlivy. Velkou výhodou je, že máte k dispozici veškeré potřebné vybavení a zařízení. Židli i pracovní stůl jste si zvolili tak, aby se vám pracovalo pohodlně, dokumentaci máte uloženou při ruce. Nevýhodou vlastní kanceláře je nutnost platit nájemné, starat se o úklid a stereotypní prostor, kde chybí inspirace. Chybět vám budou i osobní kontakty, které jsou běžné ve větších firmách a sdílených kancelářích. Výhodou je, že vám kancelář poskytuje soukromí pro setkávání s klienty a určuje hranici mezi osobním a pracovním životem. Když opouštíte kancelář, vaše pracovní povinnosti pro daný den končí.

Domácí pracovna

Klidné místo pro práci vám umí nabídnout i váš byt nebo dům. Je však třeba dodržovat několik pravidel. Například mít doma vymezené místo pro práci a nepracovat nikde jinde. Vaše ložnice slouží k odpočinku, stejně jako sedací souprava v obývacím pokoji. Pracujte výhradně v pracovně nebo u pracovního stolu. Výhodou práce z domu je, že neplatíte žádné nájemné, nemusíte se do práce upravovat ani převlékat, máte k dispozici nápoje a jídlo. Jste v prostředí, které je vám příjemné a kde se cítíte bezpečně. Nevýhodou je, že při práci v domácím prostředí nejste plně soustředěni a máte tendenci odbíhat k domácím povinnostem. V domácí pracovně je mnohem těžší s konkrétním pracovním úkolem začít a práce se prolíná do volného času. Pomáhá dodržování stanovených pracovních hodin a disciplína.

Práce v kavárnách

Ve většině kaváren máte k dispozici wifi a můžete pracovat v příjemném a inspirativním prostředí (například Brno je množstvím kaváren pověstné). Je vhodným místem i pro schůzky s klienty. Nejsou příliš rušné a můžete pracovat každý den na jiném místě. Máte možnost potkávat nové tváře a necítíte samotu. V kavárnách máte k dispozici občerstvení po celý den a nemusíte se trápit úklidem nebo nádobím. Nevýhodou je, že vám může chybět určité kancelářské vybavení, jako například tiskárna. Pracovní prostor bývá zpravidla menší a musíte počítat i s každodenní útratou. Za kancelář v kavárně ale neplatíte nájemné a když vám místo přestane vyhovovat snadno jej změníte.

Tramvaje, trolejbusy a autobusy

Ano, i v prostředcích MHD můžete pracovat. To díky tomu, že brněnská MHD nabízí (trochu omezeně) zdarma wifi. Výhodou je, že během cesty využíváte takzvaný ztrátový čas, který můžete proměnit v zajímavý výdělek. Pracovat můžete v jakémkoliv počasí. Musíte si ale zakoupit jízdenku a je možné, že vás ostatní cestující budou rušit.

Veřejná prostranství

Nádherné místo pro práci poskytují nejrůznější parky, náměstí i pěší zóny. Na řadě z nich najdete wifi připojení a pracujete pod slunečními paprsky a s pohledem do zeleně. Práce venku uklidňuje a nejsme při ní tolik unaveni. Máte možnost seznámit se s ostatními a v teplejším počasí můžete pracovat i na trávníku. Nejste odkázáni na jednu povinnou polohu vsedě, která neprospívá vaší páteři. Častěji se procházíte a jste uvolněnější. Nemusíte platit nájemné a občerstvení bývá poblíž. Místa pro práci můžete střídat a najít si klidná zákoutí. Nevýhodou je, že jste odkázáni na přízeň počasí.

Co-working aneb sdílená kancelář

Pracovat společně s ostatními, ale každý na svých pracovních úkolech. Dodržovat pracovní dobu, mít k dispozici kancelářské vybavení, ale určovat si čas a tempo práce. To je společný jmenovatel pro co-working. Jedná se o volně přístupnou kancelář, kde si zakoupíte pracovní prostor. Kancelář vám pomáhá soustředit se jen na pracovní úkoly a nejste rozptylování vnějším prostředím. Setkáváte se s ostatními, netrpíte pocity samoty a společně se dělíte o náklady na využívání kancelářské techniky a zařízení. Některé kanceláře nabízejí i možnost ponechat si v místě dokumenty nebo osobní potřeby. Nevýhodou je placení nájemného. A jaké je vaše oblíbené místo pro práci?

Publikováno: 02. 05. 2019

Kategorie: Práce

Autor: admin