Co byste měli vědět o správném nabíjení baterie v notebooku?

Ohledně baterií v noteboocích panuje spousta mýtů a polopravd. V tomto článku vám přinášíme odpovědi na nejčastější otázky. Budou se vám hodit bez ohledu na značku laptopu. Zpozorněte by měli majitelé baterie do notebooku Asus, stejně jako zarytí jablíčkáři. Pravidla používání jsou pro všechna zařízení stejná.

Baterie by se neměla nabíjet do plna

Proč byste neměli nabíjet notebook do plna? Důvod je prostý – zařízení, které musí čelit vysokým teplotám (a to vytížený notebook musí) rychle ztrácí původní kapacitu. Optimální je proto nabíjení na cca 70-80 %. Řešením je nastavení automatického odpojení, což mnozí výrobci berou v potaz a notebooky funkcí vybavují již v základu.

Když je baterie nabitá, kabel může zůstat

Nebojte, „přebití“ baterie nabité na 100 % nehrozí, kabel můžete v zařízení klidně ponechat. Spíše myslete na předchozí tip a pohrajte si s nastavením automatického odpojení.

Baterie by se neměla vybíjet na doraz

S baterií je to podobné jako s našim zdravím. Když organismus neúměrně zatížíme (vybijeme se z vší energie), jsme náchylní k nemocem. S notebookem je to podobné – každé absolutní vybití baterie snižuje její celkovou kapacitu. Optimální je minimum kolem 5 %, poté by měl systém notebook vypnut, aby se baterie dále nevybíjela.

Když je notebook v elektrické síti, baterie může zůstat

Kdysi výrobci doporučovali, aby se z notebooku, který je napojen na elektrickou síť, baterie vytahovala. Dnes to již není nutné, moderní lithio-iontové baterie jsou vybaveny mechanismy, díky kterým nic takového dělat nemusíme.

Snažte se notebook nepřehřívat

Vysoká teplota baterii nesvědčí, optimum je cca 20 °C. Pamatujte, že vždy, když se od normy odchýlíte, baterie trpí. Samozřejmě to platí také o nízkých teplotách, ani ty nejsou pro baterii v notebooku požehnáním.

Publikováno: 19. 01. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: admin