Jak zařídit domácí pracovnu?

Máte možnost pracovat z domova? Potom potřebujete účelnou pracovnu, ve které vám práce půjde přímo od ruky. Kam ji ale umístit a co by v ní určitě nemělo chybět? Je jasné, že jinak bude vypadat domácí pracovna v malém bytě a jinak ve velkém domě, neboť prostor je tím hlavním kritériem, který diktuje, jak domácí pracovna bude vypadat. V malé garsonce jsou možnosti velmi omezené, dům s pěti rozlehlými místnostmi dává mnohem větší prostor k improvizaci. Ideální je samozřejmě na pracovnu myslet už při pořizování nemovitosti. Při koupi domu či bytu je dobré počítat s místností navíc pro pracovnu. Jedině v pracovně, ve které se můžete zavřít a omezit tak veškeré rušivé elementy, se můžete maximálně soustředit a odvést nejlepší práci. V případě pracovny v domě bych se dokonce přimlouvala za malé studio mimo samotný dům coby útočiště, do kterého budete mít přístup jen vy sami. Pokud tato možnost není realizovatelná, neobávejte se použít cedulku na dveřích „nerušit“. Ne každý ale bydlí ve velkém domě. Jaké jsou tedy možnosti v těch menších obydlích?

Pracovna v malém bytě

Předně je nutné si uvědomit, jaké vaše pracovna bude mít nároky. Tedy jaká činnost v ní bude prováděna. Pokud náplní práce je „ťukání“ do počítače, pracovnu lze vytvořit i v panelákové komoře 2x2 metry, do které se vejde stůl s počítačem i police na potřebné dokumenty. V pracovně se ovšem nemusí jen psát na počítači, je mnoho dalších profesí, které můžeme vykonávat doma. Z domova mohou pracovat švadleny, truhláři i fotografové. Jejich nároky na prostor jsou už ale větší. Vedle komory můžeme pro pracovnu zvolit i třeba výklenek v předsíni nebo ložnici, kterého docílíme např. zrušením staré skříně. Stačí hloubka delší než půl metru, do které se bez problémů umístí psací stůl. Nad pracovní plochu umístěte police nebo policové desky. Pokud při práci potřebujete soukromí, je na místě uvažovat o posuvných dveřích či jiné formě zástěny (závěs, japonské posuvné stěny, paravan). Dobře vypadá i knihovna bez zadní části, která je ale plná knih, dokumentů, květin, kancelářských pomůcek a dekorací.

Přestavte si ložnici či obývací pokoj

Jste ochotni si pracovnu v bytě či domě přímo přistavit? Nebo některou z obytných místností rozdělit na část pracovní a odpočinkovou? Ideálním řešením je například v ložnici vybudovat zcela novou příčku nebo alespoň její část. Posledním trendem jsou posuvné stěny, které vyhovují současnému trendu na mobilitu a variabilitu. Místnost tak může měnit tvar kdykoliv je potřeba. Velmi důležitým bodem pracovny je dobré osvětlení. Vhodná proto nejsou místa přespříliš zastíněná, ideální je maximální přístup denního světla. Pokud však nemáte možnost umístit pracovní koutek k oknu, myslete na osvětlení s bílým světlem a na polohovatelnou lampičku. Pracovní koutek, který nehodláte používat každodenně, je možno zakomponovat i do obývací sestavy, např. jej skrýt za dvířka skříňky.

Pracovna v rodinném domě

Obecně platí, že čím větší dům, tím větší možnosti při zařizování pracovny. Ideální jsou prostorné vstupní haly, místa pod schodištěm či třeba v šatně (pokud ovšem máte možnost své svršky odložit jinde). Jinak je ideální vyhradit jednu konkrétní místnost jen pro pracovnu. Častou variantou jsou hostinské pokoje, ve kterých je pracovna.

Styl pracovny

Pokud už víte, kde si svou pracovnu zařídíte, je na místě zamyslet se nad jejím stylem. Ten může být vyloženě funkční, stylizovaný nebo naopak velmi stylový. Zde záleží jen na vkusu. Rozhodně neopomínejte designovou stránku věci. Ve své pracovně  budete trávit dost času, tak ať se v ní cítíte příjemně!  Pokud jste milovníky anglického stylu, proč si do své pracovny nepořídit klasický nábytek s koženým sedákem? Pokud máte raději jednoduché čisté linie, dejte přednost funkčnosti a skromnému nábytku bez ozdob.

Barvy a materiály

Důležitý je i výběr doplňků, materiálů a barev. To, že jisté barvy v člověku vzbuzují konkrétní emoce, je již všeobecně známé. A terapie barvami má své místo v léčebných terapiích. Podle základní barvové terapie určité barvy uvolňují stres a vytvářejí příjemnou pracovní atmosféru. Mezi tyto barvy patří barvy přírody. Podle psychologů například velmi pozitivně v pracovním prostředí působí barva čokoládové v kombinaci s barvou krémovou. Nebojte se proto světlou stěnu pomalovat hnědými vzory. Nejideálnější pracovna dle odborníků by měla mít dřevo. I já mám tu čest v takové domácí pracovně tvořit. A musím potvrdit, že něco na této teorii skutečně je. Za studenou ocelovou bych ji rozhodně nevyměnila. Dle psychologů to je tím, že  chladné kovové odstíny unavují oči, čímž klesá pracovní výkon.

Kam s počítačem?

Nezanedbatelné mnohdy hlavní místo v pracovně mívá počítač, bez kterého se v současné době neobejde téměř žádná profese. I taková švadlena musí být v kontaktu se svými klienty. Nejdůležitější je u počítače umístění monitoru. Abychom se vyhnuli mnoha zdravotním problémům, nesmí se nacházet ani příliš vysoko ani příliš nízko. Vzdálenost monitoru s patnáctipalcovou obrazovkou má být minimálně 40 cm od očí. Od obrazovky monitoru se také nesmí odrážet světlo z okna, ani ze svítidla, což moc dobře vědí ti, kteří pracují s fotografiemi. Ve výšce očí má být horní část obrazovky. Pokud je náš monitor umístěn příliš vysoko, hrozí nám napětí krčních svalů s následnými bolestmi hlavy.

Publikováno: 16. 07. 2017

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: jak zařídit pracovnu | pracovna