Moderní technologie postupně nahrazují lidský faktor, v čem je budoucnost zabezpečení firem?

Kde jsou ty časy, kdy pro ochranu firmy stačila vrátná sedící u vchodu a údržbář, který na vás divně koukal, když jste se potulovali po chodbách a někoho hledali. Dnes už si většina firem dává záležet na kvalitnějším zabezpečení. V mnohých podnicích se setkáme se strážnými fyzické ostrahy, kteří pravidelně monitorují prostory objektů a provádějí kontrolu u vstupů. Jejich místa jsou ale s postupující dobou nahrazována moderními zabezpečovacími systémy. Proč?

Funkce fyzické ostrahy se mění

Představte si, že jste majitelem středně velké firmy a musíte najmout několik strážných, kteří budou plnit funkci vrátných, kontrolovat areál, a ještě provádět pochůzku po budově. Určitě jich budete muset najmout víc, protože jeden člověk toto nezvládne. Navíc se strážní musejí na směnách střídat, a to je další investice do pracovní síly. Pokud ale využijete chytré zabezpečovací systémy, finanční zátěž nebude tak veliká. Například kamerové systémy mohou hlídat několik desítek míst najednou. Ochrana obvodů areálů pomocí perimetrických systémů zase eliminuje nutnost častých pochůzek a přístupové systémy mohou nahradit vrátné. Jeden kvalifikovaný pracovník ostrahy pak zvládne obsluhovat několik těchto systémů najednou. Vyhledávanou službou jsou také pulty centrální ochrany, kde provádí dohled nad zabezpečovacími systémy pracovník bezpečnostní agentury a k hlídanému objektu vysílá hlídku jen ve chvíli, kdy dojde k poplachu (tyto systémy však pro větší areály a výroby mají hodně omezení).

Zabezpečovací systémy v hlavní roli

Prvotní investice do zabezpečovacích systémů se pro firmu může zdát jako velký zásah do pokladničky, ale konečná úspora se vyplatí. Pojďme se podívat blíže na jednotlivé systémy určené pro zabezpečení firem.
  1. Perimetrická ochrana

Obvodová ochrana areálů a venkovních ploch je první možností, jak zaznamenat vstup osob tam, kde nemají co dělat. Infračervené nebo mikrovlnné závory, optické kabely určené pro snímání vibrací, deformační detektory nebo videodetektory a radary reagující na pohyb jsou účinným způsobem, jak mít přehled o tom, kdo se snaží o vniknutí na pozemek firmy.
  1. Kamerové systémy

Potřebujete vidět, co se děje po areálu, u vchodů i uvnitř budovy, výrobní haly nebo kanceláří během provozu nebo po skončení pracovní doby? Chytré kamery dnes nabízejí funkce rozpoznávání obličejů, kontrolu odložených a zmizelých objektů, počítání osob, rozpoznání SPZ či rozpoznání vandalismu. Většina IP kamer dokáže přenášet obraz v reálném čase, a to jak do počítače, tak na mobilní telefon nebo ukládají záznam pro pozdější použití. Mluvící kamery dokonce informují osoby o tom, že jsou nahrávány.
  1. Přístupové systémy

Zejména ve větších firmách nemají vrátní ani recepční šanci zapamatovat si všechny zaměstnance. Praktickým řešením je vybavit vchod přístupovým systémem, který umožní vstup osobám s příslušným kódem, čipem, aplikací v mobilním telefonu nebo registrujícím se otiskem prstu a ty, kteří vstup nemají povolen může obsloužit recepční osobně nebo přes interkom. Kombinací přístupových systémů s chytrými zámky je poté velmi snadné ochránit nejen celou budovu, ale umožnit vstup jednotlivým zaměstnancům jen do těch prostor, pro které mají oprávnění. Přístupový systém lze propojit i s podnikovým informačním systémem (personalistika, mzdy), se systémem objednávání a výdeje stravy atd.
  1. Alarmy a detektory

Ve chvíli, kdy ve firmě skončí pracovní doba, přichází čas na zapnutí alarmů a detektorů pohybu, tříštění skla nebo úniku vody či CO². Spolehlivé systémy zaznamenají jakýkoli podezřelý pohyb a okamžitě spustí alarm a vyšlou signál na dohledové stanoviště nebo na příslušný mobilní telefon.
  1. Elektronické požární systémy

I tam kde to legislativa a ČSN norma přímo nenařizují je dobré neponechat nic náhodě a myslet i na nečekané situace. Vypuknutí požáru je velmi nepříjemnou záležitostí. Elektronický požární systém spustí pomocí tlačítka buď zaměstnanci nebo se při identifikaci vzrůstající teploty či přítomnosti kouře spustí sám. Uchrání Vás to tak před významnou budoucí škodou.
  1. Zamlžovací systémy

Novinkou mezi zabezpečovacími systémy pro firmy jsou zamlžovací systémy, jejichž myšlenka je postavena na momentu překvapení a na tom, že co zloděj nevidí, to neukradne. Ve chvíli, kdy dojde k vniknutí nezvaného hosta do objektu (kanceláře, provozovny, výrobní haly atd.) se spustí systém, který během několika vteřin zaplní prostor hustou mlhou a znemožní tak orientaci.

Chraňte firmu ve více liniích

Jednotlivé zabezpečovací systémy jsou výbornými pomocníky, ale jejich síla spočívá především ve spojení sil s fyzickou ostrahou. Nespoléhejte tedy jen na instalaci kamerového systému nebo detektoru pohybu. Nejúčinnější ochranu poskytne kombinace více systémů a k tomu i využití služeb fyzické ostrahy, která doplní techniku ve chvílích, na které jsou přeci jen stroje krátké. Připravil: Pavel Mikšátko, CEO (Bezpečnostní agentura TOP security)

Publikováno: 08. 08. 2018

Kategorie: Ostatní

Autor: admin