Novinky v oblasti daňových povinností pro firmy

Daňové novinky přicházejí každý rok. Změny se týkají velkého počtu firem. Daňové poradenství Praha je autorem seznamu všech novinek. Současné změny se týkají daní z příjmu, uplatňování DPH u nemovitých věcí, spotřebních daní a povinností kontrolního hlášení. Následující informace jsou zajímavé i pro firmy, které už využívají daňové poradenství a finanční poradenství. Vždy je dobré mít přehled o aktuálním dění.

Uplatňování DPH u nemovitých věcí

Ministerstvo financí zveřejnilo aktualizovaný výklad k uplatňování DPH u nemovitých věcí. Tento výklad reaguje na změny v legislativě, které jsou platné od roku 2015. Výklad je důležitý pro mnoho daňových subjektů. Mezi zmíněné subjekty patří zejména dodavatelé stavebních a montážních věcí, developeři, pronajímatelé, nájemci a další. Výklad se zabývá vymezením různých pojmů jako např. stavba, stavba bytového domu, stavba rodinného domu, pozemek, stavební pozemek a dále uplatňováním DPH u výstavby, převodu nemovitostí či jejich pronájmu.

Věcné záměry změn v oblasti daně z příjmů

Podle zveřejněných informací ze strany ministerstva financí se v této oblasti žádné velké novinky nechystají. V navrhovaných změnách se jedná především o řešení nesrovnalostí a nejasností ve stávajícím zákoně. Většina úprav je plánována na rok 2017, některé úpravy by však měly být platné již od 1. ledna 2016 (např. tvorba daňové rezervy v souvislosti s příspěvkem na likvidaci solárních panelů, úprava kritérií definujících základní investiční fond a zvýšení daňového zvýhodnění na děti). Z dlouhodobého hlediska bude řešena nová koncepce zdanění veřejně prospěšných subjektů a bezúplatných příjmů.

Změny v oblasti spotřebních daní

Aktuální změny se týkají nakládání se surovým tabákem a zavedení daně ze surového tabáku. Změny souvisejí také s provozováním daňového skladu na minerální oleje a nakládáním se zvláštními minerálními oleji. Související změnou je i úprava zákona o pohonných hmotách a zavedení možnosti snížení kauce pro distributory pohonných hmot.

Povinnost kontrolního hlášení v oblasti DPH

Nová povinnost v podobě elektronického podávání kontrolního hlášení se bude týkat všech plátců DPH, kteří přijali nebo zrealizovali zdanitelné plnění s místem plnění v ČR. Povinnost bude zavedena od 1. ledna 2016 a představuje v zásadě poskytnutí podrobných informací o jednotlivých transakcích, které byly zahrnuty do přiznání k dani z přidané hodnoty příslušného plátce DPH. Podrobnější informace ke kontrolnímu hlášení jsou dostupné na webových stránkách ministerstva financí.

Odborníci vám rádi poradí

Pochopení všech legislativních změn si často žádá péči odborníka. Na trhu jsou různé společnosti, které mohou firmám pomoci. Mezi prověřené a renomované společnosti patří KempHoogstad. Tuto firmu tvoří zkušení právníci a daňoví poradci. Jejich práce je zárukou špičkové kvality. KempHoogstad nabízí vedení účetnictví, daňové poradenství a finanční poradenství.

Publikováno: 26. 10. 2015

Kategorie: Podnikání

Autor: admin