5 tipů, jak napsat ještě lepší seminární práci

Termín, kdy máte odevzdat seminární práci, se neodvratně blíží a vy jste ještě nenapsali ani čárku. Jak tohle dopadne? V prvé řadě zachovejte klid a zhluboka se nadechněte. Pod tlakem je sice člověk schopen podat velmi intenzivní výkon, ale nadměrný stres může mít zcela opačný efekt. Až se uklidníte a přijmete fakt, že si budete muset „máknout“, přečtěte si následující tipy – prozradíme vám, jak seminárku zvládnout mnohem snáz. A protože jsou univerzální, využijete je i při psaní rigorózní práce.

1. Seznamte se s tématem

Nepochybujeme o tom, že téma seminární práce znáte – ale jak moc se orientujete v problematice? Než se pustíte do psaní, ujasněte si optimální metody a způsoby řešení daného problému, stejně jako závěr, ke kterému chcete dojít. Jakmile získáte ucelenou představu o tom, kam směřovat, bude se vám pracovat mnohem lépe.

2. Naučte se pracovat se zdroji

Při psaní seminární práce se logicky neobejdete bez zdrojů. Dejte si však pozor na jejich kvalitu, a to především u hojně využívané Wikipedie. Ačkoliv se tváří jako studnice všeho vědění, mnohé texty obsahují faktické chyby. Využívejte proto více zdrojů a citace si vždy ověřte. A pamatujte, že delší nemusí znamenat lepší.

3. Nepodceňujte vizuální stránku

Vaše seminárka bude vypadat mnohem lépe, pokud jí dáte odpovídající formu. Vyhněte se netradičním fontům a křiklavým barvám. A naopak nezapomeňte na řádkování 1,5, zarovnání do bloku a další stěžejní prvky pro snadnou orientaci v textu.

4. Dbejte na pravopis

Gramatická správnost je samozřejmostí, a proto – jste-li na tom s češtinou bídně, obraťte se na někoho, kdo text zkontroluje a provede patřičné korekce. Co se týče jazyka, používejte odborné termíny, ovšem pouze ty, kterým rozumíte. Smyslem seminární práce není vytvořit nesrozumitelný text plný cizích pojmů, ale dokázat, že problematice skutečně rozumíte.

5. I závěr je důležitý

Dát si na seminární práci záležet a závěr odbýt několika nicneříkajícími frázemi – takový přístup by zbytečně pokazil jinak dobrý dojem z dobře odvedené práce. Kromě zopakování nejdůležitějších tezí uveďte i důvody, proč jste si téma zvolili a k čemu jste při studiu dané problematiky došli.

Publikováno: 15. 10. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: admin