Jak se připravit na pracovní pohovor (a uspět)?

Byli jste přizvání na pracovní pohovor? Gratulujeme, nicméně připomínáme, že ještě nemáte vyhráno. Čeká vás velké finále, které byste neměli podcenit. Nemáte-li s pracovními pohovory příliš mnoho zkušeností, pak jsou následující tipy určeny právě pro vás. Zajímá vás, jak se připravit a nepohořet?

Zahrajte si na soukromé očko a zjistěte si o zaměstnavateli vše potřebné

Mezi časté otázky, které personalisté pokládají mezi prvními, patří i to, zda společnost znáte a víte, čím se zabývá. Jistě, že to víte, ale do jaké míry? Informace o činnosti oddělení, ve kterém chcete pracovat, personalistu neoslní. Před pohovorem si proto o firmě zjistěte všechny důležité informace, které najdete na webové prezentaci. Chcete-li zapůsobit, vytáhněte i něco z historie, pokračujte nabízenými produkty/službami a výklad zakončete organizační strukturou a firemní kulturou. Dbejte na přirozenost projevu a v žádném případě neodříkejte zpaměti text, který jste četli na webovkách. Jste na pohovoru a ne ve škole.

Další časté otázky, které vás při pohovoru neminou

Personalista se vás bude ptát i na spoustu dalších věcí. Třeba na to, proč opouštíte stávající zaměstnání. Nepomlouvejte předchozího zaměstnavatele (i když by si to zasloužil) a kolegy. Kontraproduktivně byste na sebe prozradili svou neloajálnost. Spíše se snažte zdůraznit, proč chcete pracovat v nové firmě a co jí můžete nabídnout. Pravděpodobně budete muset odpovědět i na to, jaké jsou vaše silné a slabé stránky. Nehrajte si na supermana a nevymýšlejte si vlastnosti, které nemáte. Personalista může lež odhalit a vy místo nedostanete. Zmiňte např. tři nebo čtyři silné stránky, které mají co dělat s vaší pozicí (týmový hráč, komunikativnost, kreativita...). Nevyhýbejte se ani slabým stránkám (jinak byste mohli působit nedůvěryhodně a arogantně), nicméně zmiňte vlastnosti, které s novou prací přímo nesouvisí. Personalistovi můžete říct třeba to, že se (než se zapracujete) na vše hodně vyptáváte apod. Ultimátní otázka, při které se nejeden z uchazečů orosí, se týká výše platu. Jaký si představujete plat vy? Příliš malá částka může evokovat dojem, že si nevěříte. Vysoká vám zase zavře dveře. Řešení je přitom snadnější, než jste si mysleli. Zjistěte si průměr dané pozice v regionu a je to. Počítejte také s tím, že budete muset odpovědět na to, proč byste ze všech uchazečů měli uspět právě vy. Odpovědět zvládnete jen za předpokladu, že dobře znáte pozici, o kterou se ucházíte. Musíte mít představu o činnostech, které budete vykonávat a schopnostech, kterými musíte disponovat. Můžete zmínit své vzdělání, předchozí praxi, jazykové dovednosti a další předpoklady, které s daným místem souvisí. Snažte se o to, aby vaše odpověď nezněla sebestředně a samolibě.

Ptát se můžete i vy. A měli byste!

pohovorBuďte aktivní a položte personalistovi několik otázek, kterými dáte najevo svůj zájem o místo a firmu. Zeptejte se třeba na to, jak vypadá typická den pracovníka v dané pozici. Zajímejte se také o mimopracovní akce, spolupracovníky a nadřízené. Naopak se vyvarujte dotazů ohledně délky dovolené nebo hodnoty stravenek. Neptejte se ani na platové ohodnocení a počkejte, až budete dotázání personalistou.

Jak se obléct a co si s sebou vzít?

Na pracovní pohovor dorazte čistí a upravení. Oblečení zvolte na základě požadované pozice. Ucházíte-li se o místo manažera nebo obchodního zástupce, pak je na místě oblek. V případě pohovoru na pozici údržbáře samozřejmě můžete přijít v běžném oblečení (nikoliv v montérkách!). Nezapomeňte si s sebou životopis, ale také kontakty na bývalé zaměstnavatele či klienty pro případné poskytnutí referencí. Bude se vám hodit i zápisník a tužka pro případné poznámky.

Nemáte štěstí a nikdo vás na pohovor nepozval? Obraťte se na personální agenturu!

Nechcete-li ztrácet čas hledáním práce svépomocí, vyzkoušejte služby renomované personální agentury. Zkuste to třeba s pracovní agenturou ManpowerGroup, která patří mezi světové lídry v oboru. Společnost působí již 65 let a její služby jsou zdarma. V České republice disponuje 25 pobočkami, ve kterých pracují zkušení profesionálové. Ti vás připraví na pohovor a poradí vám, jak se u zaměstnavatele co nejlépe prezentovat nebo jak napsat životopis. A proč za služby nezaplatíte ani korunu? Personální agenturu ManpowerGroup odmění váš budoucí zaměstnavatel ;-)