Co vám může přinést firma v daňovém ráji?

Všichni sníme o tom, že jednou skončíme v ráji. No a někteří podnikatelé se tam dostanou již během svého života. Řeč je však o trochu jiném ráji – daňovém. Popularita tzv. offshore společností každým rokem roste a možná si s myšlenkou na firmu se sídlem na Seychelách pohráváte i vy. Bohužel nic není dokonalé a i v případě společnosti v daňovém ráji musíte počítat s určitými omezeními a nevýhodami.

Co je to daňový ráj?

Trápí vás vysoké daně? Daňový ráj, jinak také daňový přístav nebo daňové útočiště, označuje zemi, která mimořádně zvýhodňuje zahraniční společnosti. V praxi jde o zanedbatelnou daň ze zisku a většinou žádné danění dividend. Zpravidla jde o státy s malou rozlohou a nízkým počtem obyvatel. Množství offshore společností v některých případech dokonce převyšuje počet obyvatel. Každý rok ročně vzniknou desítky tisíc takovýchto firem. Mezi nejoblíbenější lokality patří výše zmíněné Seychely, ale také Belize, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Monako, Kypr nebo Bahamy.

Výhody a nevýhody offshore společností

Mezi největší pozitiva, která přináší společnost v daňovém ráji, patří takřka nulové daně, ale také naprostá anonymita a diskrétnost (údaje o vlastnících nejsou veřejně přístupné), nulové dědické a darovací daně, minimální zásahy ze strany úřadů či skutečnost, že není vyžadováno vedení účetnictví a podávání daňového přiznání.
Tip: Chcete si udělat výlet do některého z daňových rájů, ale neovládáte jazyk? Přihlaste se do jazykové školy EMPIRE!
Vždy je to však „něco za něco“. Offshore společnost musí udržovat své sídlo v dané zemi, disponovat svým zástupcem a hradit paušální daň, obvykle však velmi nízkou. Zároveň se připravte na to, že činnost firmy bývá omezena mimo daňový ráj, ve kterém sídlí.

Offshore společnost není pro každého

Velmi nízké nebo žádné daňové zatížení je sice lákavé, ale přesto nelze tvrdit, že je společnost v daňovém ráji výhodnější než firma se sídlem v místě činnosti. Vždy je třeba zohlednit charakter dané společnosti a možný negativní dopad zázemí daňového ráje. Některé skupiny klientů a obchodních partnerů může netransparentní vlastnická struktura odradit. V případě, že shledáte výhody firmy v daňovém ráji za přesvědčivé, obraťte se na někoho, kdo pro vás offshore společnost založí a zároveň vám poskytne průběžnou správu. Legislativa v některých daňových rájích se poměrně často mění a je více než dobré být neustále v obraze.

Publikováno: 28. 11. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: daňový ráj | offshore společnosti