Digitální tachografy: Kdy jsou povinné? A co všechno zajišťují?

Pokud plánujete do vozového parku vaší společnosti pořídit nákladní vozidla a kamiony, začnete řešit otázku digitálních tachografů, které jsou povinné u všech automobilů nad 3,5 tuny. Povinnost se vztahuje na všechna tato vozidla registrovaná až po roce 2006. V případě, že byste zakoupili starší kamion, tak v něm se může ještě analogový tachograf používat. Zase na druhou stranu, ten digitální přináší hned několik výhod. Používání tachografů stanovuje jak zákon České republiky, tak i nařízení a směrnice Evropské unie. Digitální tachograf se tedy nepoužívá jen v našich končinách, ale v takřka všech státech Evropské unie.

Proč se začaly používat digitální tachografy?

Důvodů, proč se přešlo z analogového řešení na digitální, je hned několik. V první řadě je pochopitelné, že digitální tachografy jsou mnohem přesnější, navíc šetří spoustu práce a času jak řidičům, tak i samotným zaměstnavatelům. Zatímco řidič přesně ví, kdy si má udělat přestávku, podnik zase může monitorovat počet najetých kilometrů a také to, zda řidič přestávky mezi jízdami opravdu dodržuje.

Jaký tachograf vybrat, abyste neprohloupili?

Samozřejmě na trhu narazíte na pestrou škálu modelů, přičemž každý se vyznačuje něčím jiným. Zatímco některé umí pouze základní věci, jiné nabízejí i něco navíc. Zároveň se však tachografy liší cenami, tudíž je ještě otázkou, kolik jste ochotni do nich investovat. Velice oblíbený je inteligentní tachograf DTCO 3.0, což je jedna z posledních novinek. Slibuje rychlejší načítání karet a stahování dat, a to až o 30 %. Disponuje také vylepšeným displejem, jenž je čitelný i za přímého slunečního záření. Jelikož se jedná o inteligentní zařízení, umožňuje přístup a ovládání za pomoci aplikace ve smartphonu. A nepokulhává ani po designové stránce.

Publikováno: 26. 05. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: admin