Druhotná platební neschopnost - problém, který může vyřešit pojištění pohledávek

Měli jste perfektní podnikatelský nápad, nastartovali byznys, našli si široké portfolio zákazníků, ale přesto jste skončili. A to i navzdory velmi kvalitním službám či cenově dostupnému zboží. Důvod? Druhotná platební neschopnost... Pokud jste doposud na neplatící odběratele nenarazili, ale často se potýkáte se neproplacenými fakturami, možná je na čase zvážit určitou prevenci – jinak můžete skutečně dopadnout špatně. Říká vám něco pojištění pohledávek? Pokud jste o efektivním nástroji, který podnikatelům takříkajíc kryje záda, ještě neslyšeli, rádi vám prozradíme detaily.

Co je to pojištění pohledávek?

Pojištění pohledávek je specifický produkt, který slouží k ochraně před druhotnou platební neschopností. K té dochází v případě, že sice máte vůli splácet své pohledávky, ale brání vám v tom pohledávky, které mají vaši odběratelé zaplatit vám. Pokud se celková částka na fakturách vyšplhá do astronomické výše a odběratelé se stále nebudou mít k tomu, aby vám dluh uhradili, může vám doslova zachránit krk.

Jak pojištění pohledávek funguje?

Pojištění se nevztahuje na všechny obchodní transakce, které podnikatel udělá, ale na sjednáváno vůči jednotlivým partnerům. Pojišťovna vždy na základě různých faktorů vyhodnotí míru rizika a poté klientovi oznámí, jestli je obchod pojistitelný, či nikoliv. Vstupů, na které pojišťovny hledí, je velmi mnoho a závisí nejen na množství aktuálně neuhrazených pohledávek, které váš budoucí obchodní partner má, ale také na oboru apod.

[caption id="attachment_1707" align="alignright" width="300"] Každé potřesení rukou bohužel nekončí proplacenou fakturou. Díky pojištění pohledávek své peníze nakonec dostanete![/caption] Pojišťovna vám samozřejmě nemůže zakázat s někým obchodovat, nicméně jak jsme již uvedli výše, nemusí váš obchod pojistit. To by pro vás mělo být určitým indikátorem, podle kterého je vhodné se řídit. Pojišťovny, které pojištění pohledávek nabízí, disponují know-how a chovají se jako standardní komerční subjekty. Běžnou praxí jsou osobní schůzky s potenciálními partnery a komplexní analýzy, které jsou klíčem co nejúspěšnějšímu určení míry rizika.

Kolik vám pojišťovna vyplatí v případě nesplacené pohledávky?

Pokud váš odběratel, kterého pojišťovna schválila, fakturu neproplatí včas, dá vám několikaměsíční lhůtu, v rámci které dostanete šanci peníze vymoct vlastní cestou. Poté začne pojišťovna vymáhat peníze skrz vlastní inkasní agenturu, jejíž služby budete muset zaplatit. Tyto peníze vám ale pojišťovna zpětně (ve výši od cca 85 – 100 %) proplatí. Vymahačské agentury jsou často sesterskými společnostmi dané pojišťovny. Nepodaří-li se peníze vymoct ani inkasní agentuře, dojde k pojistné události a pojišťovna vám vyplatí zůstatek dluhu a to nejčastěji ve výši kolem 85 % zůstatku nebo pojistného limitu.

Pro koho je pojištění pohledávek vhodné?

Pojištění pohledávek se vyplatí subjektům s ročním obratem nad jeden milion korun. Tyto menší subjekty by měly o krytí uvažovat v případě, že jsou závislé na menším počtu odběratelů. Samozřejmě platí, že s rostoucím obratem a tedy i částkou, kterou pojišťovně přinesete, jsou podmínky lepší a to nejen, co se týče ceny, ale také přístupu. Velkým společnostem s vysokým obratem se dostává individuálního jednání a ty menší se musí spokojit se standardizovanými balíčky.

Máte zájem? Obraťte se na profesionály!

Pokud vás pojištění pohledávek zaujalo, obraťte se na makléřskou společnost Gorau s.r.o., jejíž majitel Robert Čapka platí za uznávaného experta. Spoelčnost Gorau s.r.o. spolupracuje se všemi pojišťovnami, které pojištění pohledávek poskytují – Coface Austria, Euler Hermes Europe, KUPEG úvěrová pojišťovna a Atradius Credit Insurance. V případě Gorau s.r.o. se dočkáte osobního přístupu a snahy o co nejefektivnější řešení. Pro další informace o pojištění pohledávek doporučujeme rozhovor s Robertem Čapkou na serveru Penize.cz. ggoorraauukopie

Publikováno: 03. 05. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: gorau | pojištění pohledávek | robert čapka