Místo dřeva zkuste dřevěné brikety

Přes den je zatím stále krásně a teplo, už za pár týdnů nás ale zastihnou podzimní plískanice a chladné večery. Topná sezóna tak brzy začne, jak letos topit pohodlněji?

Na dveře klepe podzim

Pocit chladu a zimy doma mít nechceme, proto, když se venku ochladí, začneme nejen topit v celém domě, ale také přitápět krbem či krbovými kamny. Někdy to ani není potřeba, ale příjemná atmosféra, kterou dokáže krb vytvořit, nás láká, i když se musíme stále zvedat a přikládat. Abychom měli čím topit, musíme na topení a zimu myslet ideálně už v létě a znamená to mnoho práce a příprav. Sehnat a dopravit dřevo, nařezat ho, naštípat a ideálně nechat schnout, na to ale většinou není čas. Pak přikládáme mokré dřevo, které kouří, zanáší kouřovod, nehoří a topení dřevem se stává zbytečně komplikované a často i neekonomické. Ideální volbou pro kamna i krby jsou dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a minimální odpad. Vyrábí se lisováním suchých pilin do požadovaného tvaru válce nebo cihly bez použití chemických pojiv a lepidel. V porovnání se dřevem a prací kolem jeho přípravy k topení jsou levné brikety skvělou variantou, jak ušetřit nejen peníze, ale i prostor nutný na skladování.

Pro celý dům

Dřevěné brikety jsou vhodné do krbových i kachlových kamen a krbů, ale pro použití do kotlů se nehodí. Pro to je vhodnější kotel na pelety a topení dřevěnými peletkami, které se také vyrábí za pomoci technologie lisování, jen jejich tvar je jiný. Jsou mnohem menší a mají tvar drobných válečků či granulí, aby se dobře dávkovaly i u kotlů, které mají automatické podávání nebo plně automatizovaným. Peletky mají také vysokou výhřevnost, zajistí tak teplo v celém domě, odpad z nich je navíc minimální. Nemusíte tak denně běhat vynášet popelník, ale stačí jen jednou za několik dní vše zkontrolovat a případně doplnit zásobník na pelety.

Dřevo je obnovitelný zdroj energie a topení s ním je ekologické, když se z něj udělají pelety a brikety, jde navíc o formu pohodlnou i pro samotné uživatele.

Publikováno: 19. 08. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: admin