Obstála byste jako profi švadlenka?

Ty tam jsou doby, kdy české školství produkovalo erudované šičky, dámské a pánské krejčové, nevyjímaje módní návrhářky jako na běžícím páse. Poté, co s velkou slávou zkrachovalo OP Prostějov, které bylo symbolem města módy, se české oděvnictví z krize doposud nevymotalo. Jediné, co v rámci tradice zůstalo, jsou zlaté české ručičky švadlenek a jejich kreativita. Pokud máte k šití z nějakého důvodu blízko, pak jistě víte, že bez šicího stroje to nejde. Šicí stroje udělají 90% veškeré oděvnické práce, ale bez zručnosti a šikovnosti lidského potenciálu by veškerá snaha vyšla naprázdno. Vyučená šička ví, že nejprve se musí látka obkreslit podle střihu, nastříhat, zkompletovat a poté se přechází buď k pásové nebo měřenkové výrobě.

Co musí šička umět?

Aby šička obstála, coby tvůrce oděvu od A až do ZET, měla by zvládnout základní principy a umět dokonale ovládat šicí stroje, overlocky, coverlocky nebo řezací plotry. Overlock sešívá, stříhá a začišťuje různé materiály, je nepostradatelný při šití i začišťování okrajů pletenin a strečových materiálů. Coverlock dokáže zakončit okraje zespodu speciálním krycím, neboli prádlovým stehem. Vhodný je pro strečové materiály a pleteniny, jenž úpletový materiál ohne, prošije dvěma rovnými stehy a na rubu spojí smyčkami. Řezací plotr je určený na řezání folií, a to jak hladkých nažehlovacích i vinylů, tak na řezání flockových, glitrových a reflexních fólií nebo dalších materiálů do hloubky 2 mm. Má vestavěný skener a nově i možnost připojení k PC. S řezacím plotrem můžete řezat papír, silný scrapbookový papír, kancelářské fólie, nažehlovací fólie na textil včetně reflexních, samolepící vinylové fólie na dekorování nábytku, aut nebo elektroniky. S dokoupitelným příslušenstvím zvládnete i plsť, látku a mnoho dalších materiálů.

Made in Czech

Pokud pro vás tyto názvy nejsou „španělskou vesnicí“, neváhejte si tyto přístroje pořídit a navázat na slávu českého oděvnictví s osobitým brandem ve vlastní režii. Třeba prorazíte, zaujmete a jednou budete slavní. Nosit oblečení „made in Czech“ je totiž snem mnoha lidí. Bude to zrovna to vaše?

Publikováno: 17. 11. 2020

Kategorie: Práce

Autor: admin