Proteiny nejsou jen pro sportovce

O zdravé výživě a správné životosprávě se mluví neustále. Vyvážená strava je to nejlepší, co pro své tělo můžeme udělat, aby dobře fungovalo a bylo v dobré kondici. S tím nám pomáhají i bílkoviny.

Každý je potřebuje

Hlavní stavební složkou pro růst, vývoj a zachování tělesné struktury je protein, bílkovina. Tu má naše tělo rádo, protože ji potřebuje. Bílkoviny se účastní metabolických procesů i tvorby hormonů a enzymů, pomáhají tvořit a opravovat tkáně a samozřejmě jsou důležité pro svaly. Často tak o nich slyšíme i v souvislosti se sportem nebo různými dietami. Bílkoviny můžeme do těla dostat z potravin na ně bohatých, jako je maso, mléčné výrobky nebo luštěniny. Do jídelníčku můžeme zařadit i proteinové prášky, které nám pomohou příjem bílkovin zvýšit. Vmíchat je můžeme do tvarohu či jogurtu, připravit si koktejl nebo ho využít pro přípravu moučníků. Výroba proteinů je pečlivě sledovaná, aby se dosáhlo té nejlepší kvality. Se zpracováním pomáhají moderní technologie i potrubní systémy, které urychlují celý proces.

Složitá výroba

Doma si nejspíše samotný protein nevyrobíte. Syrovátkový izolát, který je základem mnoha proteinů, je výsledek mikrofiltrace syrovátky. Ta vzniká při výrobě sýra, kdy se oddělá právě sýr a syrovátka. Aby výsledný protein chutnal a dobře se trávil, přidávají se různé příchuti a trávicí enzymy v přesně stanoveném poměru. Rychlejší a efektivní přepravu surovin opět zajistí potrubí z nerez oceli, které přepraví obrovské množství za zlomek času, než kdyby se využívala doprava pomocí palet nebo pytlů. Různé rychlospojky, kolena, přechodové díly a možnosti sestavení umožňují vytvořit takový systém potrubí, který výroba i následné balení a expedice vyžaduje. Vše dokonale těsní, a tak ani jemný prášek, kterým syrovátkový protein je, nikde neunikne. Potrubí řeší i přepravu složek příchutí do míchacích nádob, kde se smíchá s izolátem a dalšími složkami. Opět vše řídí stroje, není v lidských silách přesně odměřovat dávky potřebných surovin a ručně míchat. Poté se směs dávkuje do obalů a celé balení je připraveno k expedici.

Bílkoviny jsou v naší stravě velmi důležité. Pokud jich nemáme dostatek v běžné stravě, mohou být ochucené proteiny ideálním řešením, jak příjem bílkovin navýšit chutnou formou.

Publikováno: 11. 03. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: admin