Průmyslová automatizace je v plném proudu. Jaké jsou její výhody?

Zákeřný čínský virus sice světové hospodářství utlumil, ale pandemie pozvolna utichá a výroba se zanedlouho opět rozjede na plné obrátky. S trochou štěstí bude i dostatek čipů a dalších komponentů, kvůli nimž některé segmenty trpěly více než ty ostatní. Jisté je, že bez automatizované výroby by současná ekonomika nebyla tam, kde je. A očekává se, že v příštích letech význam špičkových technologií opět prudce poroste. Stroje budou nahrazovat lidskou práci v mnohem širším měřítku a automatizace se stane naprosto běžným pojmem.

Přeplněné úřady práce? Spíše rekvalifikace a vyšší platy

Když stroje nahradí lidský faktor, logicky se nabízí otázka, co si počnou lidé, kteří o své pracovní pozice přijdou. Panika však není na místě. Podobná situace se již v nedávné historii naskytla – a poradili jsme si s ní velmi dobře. Na začátku průmyslové revoluce v 19. století lidé ničili stroje v domnění, že díky tomu nepřijdou o práci. A mohli bychom pokračovat až do blízké minulosti, kdy se masivně rozšířily služby poskytované online. Ubylo fyzických kanceláří – zejména cestovních agentur; rekordní růst nezaměstnanosti se ovšem nekonal. Co se týče automatizace ve výrobě, zcela jistě zapříčiní zánik mnoha pracovních pozic, a to především těch, které spočívají v rutinních a jednodušších úkonech – právě ty totiž mohou efektivně zastat zařízení postavená na míru daného využití. Ale ani ty se neobejdou bez servisní obsluhy – zaměstnanci tudíž dostanou šanci na lépe placený post. Podmínkou bude rekvalifikace.

Nenahraditelné vlastnosti

Cílem automatizace je zvýšení produktivity, a to kombinací nižších výrobních nákladů a vyšších zisků. S automatizovanými výrobními linkami a dalšími zařízeními, které umožňují přesnější provoz, je dosažení takového stavu poměrně snadné. Výrobní stroje a jejích řídící systémy již zvládají i práci s velmi malými komponenty, a to bez ohledu na podmínky. K předním českým odborníkům na automatizaci v průmyslu patří společnost Aplaus. O její činnosti si můžete přečíst více na aplaus.cz.

Publikováno: 13. 02. 2022

Kategorie: Podnikání

Autor: admin