Půjčky bez doložení příjmu a registru jsou rizikové. Přesto lze najít kvalitní nabídky

Chcete si půjčit peníze? Poslužte si, na každém rohu narazíte hned na několik atraktivních nabídek. Věřitelé se mohou rozkrájet, jen aby ulovili nové klienty – a vy zřejmě tušíte, že není vše zlato, co se třpytí. V případě půjček známé rčení platí minimálně dvojnásob. Navíc bychom měli přidat ještě jedno – dvakrát měř a jednou řež, respektive desetkrát se ujisti, že sis vybral správnou půjčku a až poté o ni zažádej... Jenomže někdy není zbytí a člověk musí jednat co nejrychleji. A my vám prozradíme, na co si dát při výběru půjčky pozor a jak předejít nepříjemným přešlapům, které by vás mohly mrzet.

Půjčit si lze i bez doložení příjmu

Následující situaci zná důvěrně nejeden podnikatel. Pokud i vás dohnala potřeba určité investice nebo jen větší výkyv v cashflow k půjčce, možná v bance narazíte na „menší“ překážku. Nebudete moct doložit výši příjmu (ať už z důvodu, že podnikáte krátce nebo jste jednoduše nemáte vysoký příjem). Co s tím? Existují půjčky bez doložení příjmů, které poskytují je nebankovní společnosti. Tyto úvěry na první pohled vypadají jako záchranné lano, ale položte si zcela logickou otázku. Proč by vám někdo půjčil vyšší obnos a zbytečně podstupovat vysoké riziko? Odpověď není nikterak překvapivá – nebankovní společnosti většinou vyžadují ručení nemovitým majetkem. Úroky a poplatky jsou nastaveny velmi vysoko a celková splatná částka dosahuje astronomických čísel. Samozřejmě lze najít také solidní půjčky bez doložení příjmu (např. některé americké hypotéky) s akceptovatelnými podmínkami. V některých případech mohou být tyto typy půjček dokonce výhodné – peníze získáte okamžitě, bez zbytečných průtahů a administrativy.

Jak se nedostat do řad problémových a nedůvěryhodných klientů?

Do některých registrů se dostanete zcela automaticky – v momentě, kdy si zažádáte o půjčku a začnete ji splácet. Za předpokladu, že budete řádně splácet, pro vás může být přítomnost v registru výhodná. Budoucí věřitelé si ověří vaši důvěryhodnost a tím spíš vám půjčí. Na druhou stranu hrozí, že se dopracujete k označení „dlužník“, což může při jednání se solidními finančními institucemi přivodit spoustu nepříjemností. A pozor – do registru, jakožto nespolehlivého dlužníka, vás může nechat zapsat také telefonní operátor či distributor energie. Stačí, když včas neuhradíte fakturu. Tip: Pokud již negativní záznam v registru máte, mohly by se vám hodit prověřené půjčky pro problémové klienty. Běžná upomínka vás sice do registru nedostane (ale i to se může stát), ale pokud budete na splátky „kašlat“ a dorazí vám do schránky dopis od vymáhací agentury, pravděpodobně již záznam v registru máte. Návod, jak se nedostat do registru dlužníků, je přitom velmi snadný – zorganizuje si své osobní finance tak, abyste vždy včas poslali všechny splátky. Dohlédněte na správnost údajů a nestane se vám, že se peníze nepřipíší např. kvůli nesprávně zadanému variabilnímu symbolu.

Půjčujte si zodpovědně a nebudete litovat

Dříve nebo později pravděpodobně narazíte na někoho, kdo vám půjčí. Nechcete-li se však zavrtat do nekonečné spirály dluhů, chovejte se zodpovědně. Budete-li dodržovat následující doporučení, vyhnete se problémům:
  • vaší prioritou by měly být bankovní půjčky, které jsou většinou výhodnější
  • zamíříte-li do nebankovního sektoru, zaměřte se na kvalitní nebankovní půjčky od renomovaných společností
  • vždy si přečtěte smluvní podmínky a zeptejte se na vše, co vám není jasné
  • o vybraném poskytovateli si zjistěte všechny dostupné informace, čtěte recenze a zkušenosti
  • nezadlužujte se více, než je bezpodmínečně nutné
  • nepůjčujte si na zbytečné věci, bez kterých se obejdete
  • využívejte online srovnání půjček a porovnávejte parametry několika produktů – jedině tak zjistíte, která nabídka je nejvýhodnější

Publikováno: 23. 04. 2015

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: jak se nedostat do registru | půjčky pro problémové klienty