V autoklíčích jsou ukryté různé funkce

Malý klíč s plastovou krytkou, který se vejde do dlaně, má za sebou velkou historii. Ani v dnešní době se vývoj nových funkcí pro autoklíče nezastavuje.

Stačí jednou stisknout ovladač

Používáme je denně a většinou nás ani nenapadne se zamyslet nebo vzpomínat, jaké to bylo, když auta ještě neměla centrální zamykání a každé dveře bylo nutné otevřít samostatně a ručně. Mnoho z nás si vybaví vzpomínku z dětství, kdy se zevnitř auta natahoval řidič ke všem ostatním dveřím, aby je odemkl dalším cestujícím a na rady a tipy, jak se dostat do auta, když zámek dveří zamrzne. Dnes stačí jen stisknout tlačítko na ovladači dálkového ovládání centrálního zamykání a máme po starostech, auto odemkneme ještě dřív, než k němu vůbec dojdeme. Klíče od auta dnes schovávají mnoho funkcí a neslouží pouze k tomu, abychom s nimi otočili v zámku zapalování.

Zabezpečení vozu před krádeží

V krytce klíče od auta se schovává i čip s kódem pro imobilizér. Ten mají dnes všechna novější auta v základní výbavě a jedná se o elektronický integrovaný systém zabezpečení vozu. Zjednodušeně řečeno, pokud nemáte správný klíč, který vyšle správný kód do řídící jednotky, aby proběhla správná komunikace, nenastartujete. Hrdinské kousky s vytrhnutím drátů pod volantem a nastartování s jejich pomocí, okoukané z filmů, tak už u aut s imobilizérem nefungují. V plastové krytce klíčů najdeme i dálkové ovládání pro odemykání a zamykání a u novějších aut také další funkce. Čím více funkcí mají klíče, tím složitější je okopírovat. Pokud tedy svůj ztratíte, je potřeba počítat s tím, že výroba autoklíčů nových zabere nějaký čas. Je proto lepší myslet dopředu a pořídit si případně klíče náhradní. Moderní technologie jdou stále dopředu, některé klíče od auta ho odemknou, pokud se přiblížíte na určitou vzdálenost, a naopak zamknou, když od něj odcházíte.

Publikováno: 19. 06. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: admin