6 věcí, které byste měli vědět o investičním zlatu

Zlato je označováno za bezpečný přístav v neklidných dobách, i když samo o sobě může být velmi volatilní. V současné době je o tento drahý kov enormní zájem, což potvrzují i samotní prodejci, a proto vám v následujících řádcích prozradíme hned několik věcí, které byste měli vědět. Hodnota investic může klesat stejně jako stoupat, a vy tak můžete získat zpět méně peněz, než jste původně investovali. Pokud si nejste investicemi příliš jistí, vyhledejte profesionální nezávislou radu. Investoři se často přiklánějí k drahému kovu v obdobích ekonomické nebo politické nestability a vnímají zlato jako způsob zajištění proti nejistotě. Předtím, než si koupíte zlaté slitky či mince, byste měli pochopit, co hýbe cenou zlata a jaká jsou s tím spojená i rizika.

Zlato se často chová jinak než ostatní aktiva

Cena zlata se nepohybuje stejně jako ostatní aktiva, jako jsou akcie a nemovitosti, spíše naopak často hodnota zlata roste, když akciové trhy padají. Díky této nedostatečné korelaci s ostatními aktivy je drahý kov považován za užitečný způsob, jak diverzifikovat investiční portfolio.

Zlato není bezrizikové

Investoři často považují zlato za takzvaný bezpečný přístav v obdobích nejistoty, ovšem na jeho cenu mohou mít vliv různé faktory - nabídka a poptávka, světová ekonomika a politická nejistota. Znamená to tedy, že zlato může být velice volatilní investicí. Pokud si nejste jisti, zda je to pro vás ten správný druh investice, měli byste vyhledat profesionální finanční poradenství.

Neposkytuje pravidelný měsíční příjem

Jestliže hledáte pravidelný měsíční příjem ze svých investic, zlato a stříbro nejsou ideální volbou, protože se vám z nich nevyplácí žádné úroky ani dividendy. Spíše se jedná o dlouhodobé uložení volných peněžních prostředků. Z dlouhodobého hlediska totiž hodnota drahých kovů roste, a tak za pár let můžete prodat slitky a mince za mnohem více peněz, než jste do nich vložili.

Fyzické zlato vytvoří zajímavou expozici

V případě, že si koupíte zlaté slitky a mince, můžete si vytvořit třeba ve firmě či doma zajímavou expozici. Vezměte však v úvahu, že je nezbytné zajistit bezpečné vystavení těchto produktů, s čímž jsou spojeny i vyšší náklady. Stejně tak myslete i na pojištění.

Do zlata můžete investovat, aniž byste ho fyzicky vlastnili

Dalším způsobem, jak investovat do zlata, aniž byste ho fyzicky vlastnili, je zvolit si specializovaný fond, investiční fond, případně komoditu obchodovanou na burze (ETC). Stejně jako ostatní fondy obchodované na burze jsou ETC pasivní investice kótované na burze. Sledují buď cenu suroviny, například kávy, nebo určitého odvětví, jako jsou drahé a průmyslové kovy.

Zájem je hlavně o zlaté slitky i dukáty

Zakladatel e-shopu www.zlate-mince.cz, který je v provozu již od roku 2003, Pavel Trtík se k aktuální situaci na trhu vyjádřil: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ Pro mnohé jsou atraktivní zlaté dukáty, neboť mají sběratelskou hodnotu. Vyrábí se totiž v omezeném množství. Zakoupit se dají třeba oblíbené svatováclavské dukáty, které se razí v tradiční velikosti a ryzosti ustanovené českým panovníkem a římským císařem Karlem IV. V dobách, kdy vládl Karel IV. se dukáty razily na území v Jílovém u Prahy. Zapřemýšlejte nad tím, jak investovat své ušetřené peníze. Ochráníte je před inflací. Zlato navíc můžete kdykoliv prodat, neboť má stejnou hodnotu po celém světě.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: admin