Automatizace mění průmysl. Měli bychom se bát vysoké nezaměstnanosti?

Jakým směrem směřuje naprostá většina průmyslových oborů? K automatizaci – procesu, který z pohledu industrializace představuje další pomyslný krok po mechanizaci. Zatímco v rámci mechanizace došlo k nahrazení lidského faktoru při stereotypní či velmi namáhavé práci, automatizace jde ještě dál. Automaty vykonávají předem definované úkoly, a to obvykle za použití AI (umělé inteligence). V souvislosti s automatizací logicky přijde řeč na fenomén zvaný Průmysl 4.0. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce totiž spočívá právě v implementaci zařízení, která zajistí značnou část výrobního procesu bez zásahu pracovníků. Logicky se nabízí otázka, zda v důsledku zavedení automatizovaných linek nebudou podniky ve velkém propouštět. Mohla by snad nastat extrémní nezaměstnanost?

Důsledkem automatizace nebude kolaps, ale změna pracovního trhu

Nástup automatizace rozhodně nezpůsobí, že lidé přijdou o práci. Dojde sice ke zrušení některých nekvalifikovaných pozic – tuto práci zastanou automatické výrobní linky, ale zároveň vzniknou zcela nové, kvalifikovanější profese. Experti odhadují, že v během několika dalších dekád dojde k postupnému zrušení cca 40 % pracovních míst. Automatizace však bude probíhat postupně a z počátku se bude týkat pouze velkých podniků. Nejvýrazněji se projeví u linkové výroby, pro kterou jsou typické opakované postupy. Automobilky i jiné podniky používají řídící systémy již dnes a usilovně se snaží o automatizaci dalších procesů.
Automatizace může výrazně pomoct také při výrobě individuálních výrobků se specifickými parametry. Alfou a omegou bude využití 3D tiskáren, které momentálně zažívají ohromný boom.

Chcete automatizovat, ale nevíte, jak začít?

Pokud máte pocit, že by automatizace prospěla i vašemu podniku, obraťte se na odborníky ze společnosti Aplaus. Rádi vám poradí a v případě vyprojektují PLC řídící systémy na míru. Další info najdete na aplaus.cz.

Publikováno: 25. 01. 2019

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: automatizace | průmysl 4.0