Co je to dropshipping?

dropshippingDropshipping je způsob, jakým lze snadno provozovat eshop. Je specifický tím, že provozovatel eshopu nemá sklad, neudržuje tudíž skladové zásoby zboží a neřeší ani příjem zboží od dodavatelů a jeho doručení zákazníkům.

Jak může takový eshop přesto fungovat? Jednoduše. Jeho provozovatel má totiž smlouvu nebo dohodu s jiným eshopem.

Pro zjednodušení: eshop bez skladu = eshop1 eshop se skladem = eshop2

Eshop1 tedy nabízí svým zákazníkům zboží eshopu2 a přijaté objednávky mu přeposílá k jejich kompletnímu zpracování. Za to eshopu1 náleží předem dohodnutá provize z uskutečněných a uhrazených objednávek.

Za zmínku stojí také to, že eshop1 je zpravidla uváděn na zásilkách jako odesílatel, přestože je fyzicky odesílá eshop2. Může být také uveden na fakturách jako dodavatel, to však pravidlem není. Podmínky spolupráce na bázi dropshippingu si vždy stanovuje eshop2.

Eshopu2 tento způsob spolupráce přináší téměř bezpracné zvýšení obratu, eshopu1 pro změnu možnost podnikání téměř bez investic a možnost koncentrace svého úsilí pouze na marketing.

Eshop2 by ovšem měl v zájmu všech zúčastněných stran technicky zajistit, aby eshop1 mohl vždy zobrazovat aktuální zboží s aktuálními parametry. Jde zejména o cenu a skladovou dostupnost zboží, neboť tyto 2 parametry se mění rozhodně častěji než název zboží nebo jeho popis. Při několika málo položkách není velký problém řešit to ručně, ale jde-li o stovky nebo tisíce položek, používá se k tomu XML soubor. Eshop2 jej exportuje a eshop1 jej pravidelně importuje. Tento proces si podrobně popíšeme někdy příště.

Publikováno: 25. 11. 2010

Kategorie: Ostatní

Autor: admin

Tagy: dropshipping