ERP, aneb jak se vyhnout zbytečným omylům

Pouze 53 % podniků, které se rozhodly implementovat ERP, je spokojeno s výsledkem. Málokdy je ale viníkem samotný systém, většinou se jedná o chybu v průběhu implementace, primární příčinou bývá špatná komunikace a nedostatek plánování. ERP systémy mohou přitom pro Vaši firmu znamenat rozdíl mezi prosperitou a krachem, proto byste jejich implementaci rozhodně neměli podceňovat. Jaké další chyby tedy způsobují nespokojenost klientských firem? A hlavně, jak se jim vyhnout? Dnes se podíváme na 5 nejčastějších chyb, kterých se firmy při implementaci ERP dopouštějí.
  • málo času na plánování
  • přemrštěná očekávání
  • absence cloudové strategie
  • nedostatek customizace
  • malý rozpočet

Málo času na plánování

Implementace ERP systému se nemůže uspěchat, následky mohou být fatální. Stojíte před velkou řadou rozhodnutí, udělejte si dostatečný průzkum! Jaký druh ERP služeb používá konkurence? V jaké oblasti Vaší firmy ho využijete nejvíc? Kterého poskytovatele si vyberete? Na tyto a mnoho dalších otázek si musíte dokázat odpovědět. Není od věci si najmout externího specialistu, který Vám situaci pomůže zanalyzovat. Lepší pár tisíc navíc za odborný posudek než miliony za nefunkční projekt, no ne? Na druhou stranu ovšem nesmíte otálet ani příliš dlouho. Žádný ERP systém nesplní úplně všechny Vaše požadavky a velká spousta věcí se dá doladit i za chodu. Když budete váhat, přicházíte o čas, ve kterém jste už mohli využívat celou řadu výhod, které ERP přináší.

Přemrštěná očekávání

Ačkoliv ERP dokáže s Vaší firmou udělat hodně, neočekávejte žádné zázraky. AI systémy a machine learning nejlépe fungují pod pečlivým dohledem a za běžného chodu. Mimořádné situace, jakou je například globální pandemie, jsou pro ně příliš velkou neznámou. Neupínejte se tedy k ERP softwarům, protože by snad měly vyřešit všechny Vaše problémy za Vás, to se nestane. Ale při správném vedení a dostatečném množství dat Vám ERP může výrazně pomoci.

Absence cloudové strategie

Přes 90 % všech světových firem využívá cloud computing, velká spousta z nich právě kvůli CRM systémům. Pokud nejste nadnárodní gigant, s největší pravděpodobností se Vám nevyplatí stavět vlastní datové centrum, na kterém by Vaše ERP běželo. Velká spousta cloudových společností navíc nabízí ERP systémy jako SaaS, tedy již hotovou službu. V rámci jedné platby Vám rádi pomohou i s implementací a customizací celého systému. Cloudové ERP je levnější a hlavně flexibilnější. Většina poskytovatelů se ráda přizpůsobí Vašim požadavkům a vytvoří Vám cenovou nabídku podle nich.

Nedostatek customizace

Další z velmi častých chyb při implementaci ERP je nedostatečná customizace. Ta může být způsobena nedostatkem pracovních sil v IT oddělení, špatně napsanou smlouvou s poskytovatelem, nebo prostě nevědomostí managementu. Důsledky jsou ale opět veliké. Čím více si svoje ERP přizpůsobíte, tím přesněji a efektivněji pracuje. Když je ponecháno v „továrním nastavení“, využíváte pouze velmi malou část jeho plného potenciálu. Pokud vaše IT oddělení ani poskytovatel nedokáže plnou customizaci zařídit, obraťte se na externí odborníky.

Malý rozpočet

Jak vyplývá z předchozích odstavců, u ERP se opravdu nevyplatí škudlit a dělat věci polovičatě. Navíc se při přesouvání dat a zařizování ERP mohou vyskytnout nejrůznější komplikace. Všechno od zvýšení výdajů za elektřinu, přes neplánované dodatečné přesuny dat až po nutné školení nových zaměstnanců. Mějte proto ještě určitou sumu peněz stranou, protože přesun na ERP bude pravděpodobně stát trochu víc, než jste si původně mysleli.

Závěr

I když je cesta k funkčnímu ERP trnitá a strastiplná, cíl rozhodně stojí za to. Společnosti s fungujícím ERP vykazují až násobné snížení nákladů a obrovský posun v efektivitě práce. Vůbec není otázkou, jestli ERP implementovat. Otázka je, jak to udělat dobře v co nejkratším čase. Pokud si s čímkoliv nevíte rady, můžete si nechat poradit od odborníků. Klidně hned a úplně zdarma.

Publikováno: 03. 04. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: admin