Exekuce nemovitosti aneb Cesta, jak získat dům, byt i pozemek výrazně levněji

Pokud vás od koupě nemovitosti odrazují vysoké pořizovací ceny, možná je správný čas, abyste se začali zajímat o alternativní řešení – dražbu nemovitosti v exekuci. Jedná se o proces, který je pro jednu stranu velmi bolestný, ale pro tu druhou naopak jedinečnou příležitostí k výhodnému nákupu bytu, domu, pozemku či jiné položky spadající mezi nemovitý majetek. V následujících řádcích se dočtete, jak dražba nemovitosti probíhá a za jakých podmínek se jí můžete zúčastnit. Exekuce není nic, čím by si chtěl člověk projít. Podle statistik se do ní dostane každý desátý Čech ve věku nad 15 let. Vykonávací řízení je obvykle spojeno s velmi komplikovanými životními situacemi, které nemají dobrý konec. Spousta potenciálních zájemců se proto dražbám exekuovaných nemovitostí raději vyhýbá – obávají se pocitu viny. Možná je to i váš případ a obáváte se výčitek svědomí. Neměli byste, neboť nenesete zodpovědnost za dlužníkův osud. Ať už se dražba a exekuce nemovitosti koná kvůli výpadku příjmu a nesplácení závazků nebo z úplně jiného důvodu, netrapte se tím.

Kde dohledáte informace o nemovitostech v exekuci?

Zda vyhlédnutý byt, rodinný dům, parcelu, rekreační nebo komerční objekt čeká dražba nemovitosti  v exekuci, se dozvíte z katastru nemovitostí (oddíl C). Anebo se poohlédněte přímo na portálu některého z exekutorských úřadů (např. na exekuce-ova.cz).

Průběh dražby v kostce

Exekutorský úřad vždy uvádí veškeré informace o chystaných dražbách na svých stránkách. Dražby probíhají s přímou účastí (v dražební síni) i elektronicky. Před zahájením musí účastníci složit tzv. dražební jistotu – zálohu, která jim bude v případě úspěšné dražby odečtena od konečné částky, za kterou se daná položka vydraží. Neúspěšní dražitelé zálohu neprodleně obdrží zpět. Dražby nemovitostí se může zúčastnit každý plnoletý a právně způsobilý člověk, případně jeho zplnomocněný zástupce. Další důležité informace ohledně exekuce nemovitosti najdete na výše uvedeném webu ostravského exekutorského úřadu.

Publikováno: 17. 10. 2020

Kategorie: Finance

Autor: admin