Co je to identity and access management a proč ho potřebuje i váš firemní informační systém?

Využívají-li vaši zaměstnanci firemní informační systém a mnoho přidružených aplikací, pak má administrátor co dělat. Vzhledem k rozmanitým právům jednotlivých uživatelů je v databázi mnoho uživatelských jmen a hesel, což s sebou přináší spoustu komplikací a bezpečnostních problémů. Jejich řešení je přitom poměrně snadné – stačí implementovat tzv. IAM řešení. Získáte díky němu okamžitou kontrolu nad profily všech zaměstnanců a zajistíte, aby se neautorizovaní uživatelé nemohli dostat tam, kde nemají co dělat.

IAM, to je identity and access management. V praxi jde o software, který využívá informace z HR databáze a sjednocuje uživatelské účty zaměstnanců. Každý má pouze jedno uživatelské jméno a heslo, což výrazně ulehčuje správu. Administrátor může z jednoho místa nastavit pravomoci a nemusí zdlouhavě měnit údaje u všech aplikací. Navíc se nestane, že po odchodu zaměstnance z firmy zbudou v systému tzv. mrtvé duše.

Ke sjednocení uživatelských profilů slouží identity manager, ale v praxi je pro zajištění maximální bezpečnosti nezbytná integrace access manageru (proto IAM).

Identity management je systém, který definuje uživatele a jejich oprávnění. Tím by ale proces skončit neměl. V rámci zachování bezpečnosti je nutná neustálá kontrola přístupů do systému nebo jednotlivých aplikací. A právě o to se stará access manager, který zajistí, aby se do systému nedostala neautorizovaná osoba. Umožňuje také vicefaktorovou autentizaci – např. formou SMS zprávy, elektronického certifikátu nebo jinak generovaným kódem.

Výhody IAM řešení v kostce:

  • jedno přístupové jméno a heslo
  • v systému nebudou mrtvé duše
  • centralizovaná správa řízení přístupu do všech aplikací
  • zvýšená bezpečnost

Pokud vás zaujala možnost, jak získat kontrolu nad firemním informačním systémem, obraťte se na IT specialisty ze společnosti newps.cz s.r.o. Mezi jejich nejvýznamnější reference patří práce na projektu Czech POINT nebo spolupráce s operátorem Telefonica Czech Republic a.s. Hravě si poradí i s vašim firemním systémem!

Publikováno: 25. 06. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: bezpečnost firemního systému | iam řešení | identity and access management