Jak zvolit výhodný podnikatelský bankovní účet

Zvolit si optimální bankovní účet není vaší výhodou, ale vaším plným právem. Zmapovali jsme proto za vás možnosti a podmínky, za kterých si lze zřídit podnikatelský bankovní účet tak, abyste mohli s ním být maximálně spokojeni. V dnešní době rozsáhlé nabídky finančních produktů je již přežitkem platit za zřízení konta. Standardem u adekvátního poskytovatele finančních služeb by naopak měl být podnikatelský účet zdarma. Konkurenceschopná finanční instituce by neměla zakládat zásadní zdroj svých příjmů na poplatcích od svých klientů. Tím v praxi dokazuje, že si svých klientů váží. To nelze manifestovat skutečností, kdy poplatky zásadně převyšují úrokové výnosy a snižují celkovou uloženou sumu výrazně dolů. V této souvislosti se není třeba obávat nízkonákladových bank, které variantu vedení účtu bez poplatků často nabízí, ačkoliv jejich historie na českém finančním trhu je krátká. Mezi tyto nízkonákladové banky patří například Equa Bank, Air Bank či mBank. Absenci poplatků vyrovnávají mimo jiné redukcí kamenných poboček, které však v době plně dostupného internetu nejsou pro většinu osob produktivního věku prioritou. Nedůvěra k tomuto typu bank není na místě.

Rychlý internet banking je nezbytností

V současnosti je nezbytností, aby se k účtu vázal rychlý a spolehlivý internet banking. Již dávno odeznělo době, kdy internetové bankovnictví bylo vnímáno jako nadstavba standardních služeb. Dnes je právě naopak často absolutní alfou a omegou spravování financí. Z tohoto důvodu musí být provoz online bankovnictví plynulý, bez častých odstávek z důvodů aktualizací databází a informačních systémů, a především veškeré operace musí probíhat co nejrychleji. Dostupnost účtu prostřednictvím internetu musí jít ruku v ruce i s možností využívání aplikací v mobilních telefonech i tabletech. Bankovní účet musí být rovněž možné obsluhovat i prostřednictvím zákaznických linek. Výhodu pak představuje i zasílání informací o stavu účtu prostřednictvím SMS zpráv či emailem. Nikoliv nezbytností, ale velmi pozitivní skutečností je i flexibilní komunikace finanční instituce prostřednictvím sociálních sítí, kde zveřejňuje informace o nových produktech, údaje o eventuálních odstávkách internetového bankovnictví apod. Především je však oceňováno promptní zodpovídání dotazů ze strany stávajících klientů či zájemců o finanční služby.

Pokrytí bankomaty

Dalším kritériem s nezanedbatelnou vahou při výběru podnikatelského účtu je pak pokrytí bankomaty v rámci České republiky i v zahraničí. Samozřejmě častější je využívání bankovních příkazů a internetového bankovnictví, ale je nutné počítat i s potřebou příležitostného výběru hotovosti z bankomatu. V této souvislosti je také nadbytečné platit poplatky za využití bankomatu konkurenční banky. Je nutné si zvolit banku, která má dostatečnou síť vlastních bankomatů či umožňuje využívání ostatních bankomatů bez zpoplatnění. Přínosná je i možnost vkládání bankovek přímo do bankomatu, což může být v některých případech nejkratší cesta, jak zajistit vložení hotovosti na bankovní účet.

K účtu i zvýhodnění úvěrových podmínek

Nastane-li potřeba získání vyšší finanční částky, je dobré s touto variantou kalkulovat již při vlastním výběru podnikatelského účtu. Řada bank pro své stávající klienty umožňuje i zvýhodněné úrokové sazby v případě poskytnutí půjčky či úvěru i jiné bonusy. Tato úroková sazba se dá ještě zmírnit uzavřením pojištění schopnosti splácet, které je výhodné v konečném důsledku pro obě zúčastněné strany.

Vše online

Zřízení podnikatelského účtu lze zařídit zcela online, kdy se vyplní příslušný webový formulář s kontaktními údaji a zástupci banky se s vámi poté sami spojí. V některých případech může být dokonce vyslán i kurýr, který potřebné dokumenty v papírové podobě za vás doručí. Obdobným online způsobem může být podána i případná žádost o poskytnutí úvěru, kdy budete po jejím posouzení osloveni ze strany banky sami.

Závěrem

Na základě získaných informací je taktickým krokem obrátit se v otázce založení podnikatelského bankovního účtu na některou z nízkonákladových bank působících na českém trhu. Která z nich to bude je výhradně na vašem uvážení. Není však rozhodně opodstatněné platit nadbytečné poplatky, jak tomu často bývá v případě velkých finančních institucí, které mají renomé své dlouhodobé historie.