Pojištění odpovědnosti zaměstnance: Chraňte se před pracovními nehodami

Pojištění odpovědnosti zaměstnance vás ochrání před velkými výdaji, pokud v práci nedopatřením poškodíte nějaké vybavení. Zaměstnavatel totiž může kromě náhrady věci požadovat také finanční kompenzaci, která může být až 4,5násobek vaší měsíční mzdy. Díky tomuto pojištění vás však nic nepřekvapí, ať už se v práci stane cokoliv.

Rozsah pojištění

Pojištění se zpravidla vztahuje na škody, které vzniknou při výkonu povolání, případně i na služebních cestách, ať už v České republice nebo v zahraničí. Obzvláště pokud často jezdíte na služební cesty s půjčeným vozem od zaměstnance, může se vám hodit pojištění, které pokryje spoluúčast na havarijním pojištění, pokud dojde k nehodě. Pojištění se však vztahuje i na administrativní chyby. Pokud uděláte účetnickou chybu, která firmu finančně poškodí, pojištění odpovědnosti vám s tím pomůže.

Proč se pojistit?

Pokud v práci přicházíte do kontaktu s drahým vybavením, může se hodit být pojištěný, kdyby se cokoliv stalo. Toto pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu pokryje náklady v případě, že vznikne zaměstnavateli škoda při výkonu povolání. To však platí i v případech, kdy dojde ke škodě na svěřených služebních věcech, jako je třeba mobil nebo notebook. Vztahovat se může i na automobil či manipulační vozík.

Jak vybrat pojištění odpovědnosti?

U jednotlivých pojišťoven se můžete setkat s výrazně se lišícími nabídkami pojištění. Nabízí se několik základních bodů, podle kterých byste pojišťovnu měli vybírat. Důležité je, jaké povolání vykonáváte. Od toho se totiž odvíjí výpočet limitu pojistného krytí. Je tedy dobré vybrat co nejlepší cenu pojištění za ideální limit. Dívejte se také na to, jaká je výše spoluúčasti. Zpravidla čím nižší bude, tím vyšší bude platba za pojistné. Avšak může se to vyplatit více než muset doplácet vysokou spoluúčast z vlastní peněženky. Například ERGO pojišťovna nabízí nízkou spoluúčast a solidní ceny pojištění. Pokud při vaší práci vzniká vysoké riziko vzniku škody zaměstnavateli, pak byste se sjednáním tohoto pojištění neměli váhat. Z dlouhodobého hlediska se totiž může opravdu vyplatit.

Publikováno: 25. 12. 2020

Kategorie: Finance

Autor: admin