Průmysl 4.0: Automatizace je pro firmy další logický krok. Ohrozí zaměstnance?
Termín Průmysl 4.0 se v poslední době skloňuje stále častěji. Tzv. čtvrtá průmyslová revoluce již několik let probíhá především v sousedním Německu, ale pozvolna se usazuje i ve velkých českých výrobních podnicích. Podstatou jsou digitalizace a automatizace – procesy, jejichž cílem je efektivnější výroba a snížení významu lidského faktoru. Jaký má reálný přínos pro firmy a jak v budoucnu ovlivní pracovní trh?
Po mechanizaci následuje automatizace
Automatizací v průmyslu je myšlena zejména implementace moderních zařízení (regulátory, počítače, snímače...) a zavádění efektivních procesů, jejichž cílem je celkové zkvalitnění činnosti. Největší rozdíl oproti mechanizaci je nižší potřeba člověka – práci odvádí stroje, což minimalizuje riziko selhání lidského faktoru. Ačkoliv digitalizace a automatizace v průmyslu vyvolávají dojem, že v podniku nenajdou uplatnění téměř žádní zaměstnanci, v praxi půjde spíše o transformaci pozic. Jednoduché a opakující se úkony skutečně zvládnou linky a nebudou zapotřebí pracovníci s nízkým stupněm kvalifikace. Na druhou stranu dojde k vytvoření nových pracovních míst s důrazem na vyšší technickou kvalifikaci.Koho se čtvrtá průmyslová revoluce týká?
Automatizaci se v budoucnu nevyhne téměř žádný obor. Firmy, které si budou chtít zachovat konkurenceschopnost, budou muset do modernizace výrobních závodů investovat. V současné době se automatizace nejvíce týká strojírenského, chemického, farmaceutického, potravinářského, těžkého či papírenského průmyslu. Pokud vás automatizace zaujala a rádi byste se o ní dozvěděli podrobnější informace a konkrétní přínos pro vaší firmu, obraťte se na specialisty ze společnosti Aplaus. Odborníci na řídící systémy působí v oboru již od roku 1994 a používají špičková zařízení značek SIEMENS, ABB, UNITRONICS, OEZ, MOELLER, OMRON, FINDER, RITTAL a WAGO.Publikováno: 13. 07. 2017
Kategorie: Podnikání