Stavíte dům a komplikuje vám práci růst cen?

Světová ekonomika díky pandemii Covidu-19, růstu cen ropy a s ní spojené dopravy a dalších složitých okolností kolem nás podražuje na všech frontách. Jídle, oblečení, cestování i nemovitostí. A bohužel právě růst cen stavebních materiálů komplikuje nejen jednoduché rekonstrukce samotným majitelům, ale také stavebním firmám, které dokončují stavby s již schválenou kalkulací. Proto se může stát, že od sjednaných smluv firmy odstoupí pro nemožnost dodržení podmínek a rozpočtů. A to je pro ty, kteří chtějí a potřebují bydlet veliký problém.

Pakliže se to týká i vás, jak se můžete nejlépe k situaci postavit?

Především buďte připraveni opravdu na vše a obrňte se trpělivostí. Je třeba počítat s několika věcmi, jako je pozdější dodání různých druhů materiálů, či omezené množství, nebo výrazné zdražení. Týká se to dřeva, kovů, izolačních materiálů i sádrokartonů. S jakoukoliv rekonstrukcí či výstavbou se snažte oslovit kvalitní firmy, které se zabývají kompletním servisem, třeba potrubním systémem na míru, a jsou schopni zajistit a dodat vše včetně těsnění, trubek, rychlospojek v rozumném termínu a dle domluvy. Dostali jste se do fáze, kdy vám schází konkrétní materiál? Můžete jej poptat po okolí u již dokončených staveb, ze kterých můžete získat přebytky či navštívit různé internetové servery a bazary. Stejně tak tam můžete inzerovat i váš nevyužitý stavební materiály a pomoci tak někomu jinému.

A jak s financováním rozestavěné stavby?

Pakliže teprve hypotéku vyřizujete, počítejte s nárůstem cen a navyšte si částku o dvacet procent, než je vaše původní představa. Stejně tak si pomůžete s úvěrem či překlenovacím úvěrem. Nebo naopak zkuste nějaký ten rok s výstavbou počkat.

Nabízí se otázka, zda půjdou ceny zase dolů?

Odborníci se shodují na tom, že ceny bohužel i nadále porostou a zastaví se nejdříve v horizontu několika měsíců až let. Za vše vděčíme zvýšené poptávce a omezené nabídce. Věříme, že splnit si vlastní sen o bydlení je sice v této době složité, ale jistě ne nemožné.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Finance

Autor: admin