Víte, jak správně vybrat váhu?

Pokud je nedílnou součástí vaší profese vážení drobných předmětů, poštovních zásilek, materiálů či jiných věcí, měli byste mít po ruce vhodně zvolenou váhu. Při výběru proto berte v úvahu tyto aspekty – jedině tak zvolíte správné zařízení, které vám každodenní práci.

Typ váhy podle rozměrů a charakteru předmětů

Naprosto zásadní otázka zní: „Co budete vážit?“. Výběr váhy podléhá především rozměrům a charakteru vážených předmětů. Podle těchto kritérií se váhy dělí na: kompaktní váhy – používají se při vážení menších předmětů, zásilek apod. v kancelářích i provozech, laboratorní váhy – díky přesnosti až 0,01 g nachází využití v laboratořích, zlatnictví či farmaceutických provozech, plošinové váhy – váží se na nich větší předměty a obvykle se vyznačují odděleným displejem a ovládacím panelem, počítací váhy – konstruují se tak, aby umožnily nastavení tzv. referenční hmotnosti jednoho kusu a na jejím základě pak určení počtu kusů na platformě (v praxi se využívají např. pro počítání součástek v balení). závěsné váhy – využívají se pro vážení materiálů a břemen zavěšených na jeřábu či jiném zařízení, paletové váhy – neboli váhy na vážení palet se uplatňují ve skladech i v rámci výrobního procesu, kdy se manipuluje s paletami a je vyžadována vysoká mobilita.

3 důležitá kritéria výběru váhy

1. Materiál vážící platformy

Vážící platforma se obvykle vyrábí být z plastu (pro běžné použití) a z nerezového plechu (pro náročnější provoz).

2. Vážící rozsah a přesnost měření

Při výběru váhy je velmi důležité vědět, jaká bude přibližná hmotnost vážených předmětů. S vážícím rozsahem jde ruku v ruce provedení stupnice, respektive počet dílků. Obecně platí, že čím je váha přesnější, tím vyšší je její pořizovací cena. A také to, že na zařízení od renomovaného výrobce je mnohem větší spolehnutí. Dobrou volbou jsou například váhy T-scale.

3. Mobilita a prostředí

Do provozů, kde se počítá s vlhkostí nebo vířením prachu, je zapotřebí odolná váha v odpovídajícím provedení (stupeň krytí proti prachu a vodě nese označení IP 65). Máte-li v plánu zařízení přemisťovat a používat ji v terénu, zaměřte se na způsob napájení. Berte také v úvahu možnost připojení k PC, pokladnímu systému či tiskárně.

Publikováno: 16. 09. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: admin