Zdraví v brusírnách ochrání centrální odsávání

V provozech a výrobnách se setkáme s prachem téměř vždy, a ne každý je nebezpečný. V brusírnách je však nutné prach odsávat rychle a efektivně.

Pryč s prachem

Broušení jakéhokoli materiálu s sebou vždy nese také nepořádek ve formě jemného prachu. Ty mohou být s ohledem na broušený materiál zdraví škodlivé obsahovat mastné oleje, kovové částice nebo brusivo. V domácích podmínkách se jedná o velmi malé množství, v brusírnách a specializovaných dílnách je ho ale mnohonásobně více a jeho šíření po prostoru je nežádoucí. Snažíme se tak o zachycení a odsátí co nejblíže místu vniku prachu. Filtrační zařízení určená pro brusírny a další provozy, ve kterých se brousí různé materiály, jsou navíc vyráběná v silnostěnném provedení. Brusný prach je totiž velmi abrazivní a filtrace se tomu musí přizpůsobit.

Na stěnách i pod podlahou

S moderními technologiemi není odsávání pracovních prostor žádný problém. Bez ohledu na typ je většina stacionárních brusek vybavena hrdlem pro připojení centrálního odsávání broušení. Pomocí odsávacího potrubí je tak snadno lze spojit do jednoho filtračního a odsávacího systému. U každé brusky je tak prach odsáván přímo, využívá se ale také i prostorové odsávání. K tomu slouží závěsné odsávací digestoře umístěné na stěnách brusírny. Podle jejich rozmístění se také vytvářejí jednotlivá pracoviště. Digestoře jsou napojeny na centrální odsávání a odvedeny z prostoru. Přefiltrovaný vzduch se v létě vypouští ven nebo v zimě zpět do brusírny, aby se ušetřilo za náklady na vytápění. U některých provozů je efektivní odsávání zajištěno pod podlahovými rošty, odkud je prach odváděn do filtrační jednotky. Tento typ odsávání se využívá především v provozovnách, kde nelze vytvářet lokální pracoviště, třeba u výroby těžkých nebo velkých výrobků, opět odveden do centrální a filtrační jednotky a vyčištěný vzduch se vrací zpět do provozu. To má své využití tam, kde nelze využívat lokální pracoviště, například u výroby velkých nebo těžkých výrobků. Vývoj technologií jde stále dopředu, a tak i u odsávacích a filtračních zařízení již fungují chytré systémy, které samy regulují výkon odsávání na jednotlivých pracovištích a kontrolují správný chod.

Publikováno: 30. 10. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: admin