Boj o vrácení poplatků je v plném proudu, vezměte si zpátky, co vám patří, i vy!

Více než před rokem se u našich západních sousedů rozhořel spor mezi hypotéční bankou a jejím zákazníkem. Ten se snažil zpochybnit legalitu poplatků, které banky vybírají za vedení úvěrového účtu. Světe div se, spotřebitel vyhrál i přesto, že proti němu stála nadnárodní korporace. Soudce dal klientovi banky zapravdu a jeho verdikt zněl jasně. Bankovní instituci nezbylo, než mu poplatky do posledního eura vrátit.

Nešlo o banalitu, ale naopak exemplární příklad, který spustil lavinu dalších procesů proti bankám a ty ve velkém vracely poplatky. O události kolem německého Spolkového soudního dvoru se začala zajímat i česká média. Důvod? Právníci začali tvrdit, že česká právní úprava se od té německé v zásadě nijak neliší a čeští spotřebitelé začali doufat, že se vrácení poplatků dočkají i oni. České banky neměly jediný důvod k tomu, aby se klientům připomínaly. V konečném součtu šlo o nemalé částky.

U soudu už uspěl i český klient – dostal poplatky zpět

I čeští klienti se však velmi brzy začali snažit o to samé a dne 18.4. 2013 vynesl obdobný verdikt Obvodní soud v Praze 5 a první český klient dostal své poplatky zpět. Stejnou šanci máte i vy. Nenechávejte bance své těžce vydělané peníze a chtějte je vrátit.

Vrácení bankovních poplatků přitom můžete dosáhnout poměrně snadno a to dokonce i 4 roky zpětně. Nedohodli-li jste si s bankou delší promlčecí lhůtu, budou již poplatky staršího data promlčeny. V prvé řadě musíte vyzvat banku, aby vám poplatky vrátila. Pokud se k vašemu požadavku postaví negativně, nevadí. Stále se nabízí dvě možnosti, jak ve sporu uspět. Pomoci vám může finanční arbitr nebo soud.

Obě možnosti jsou rovnocenné, ale obrátíte-li se na soud, budete muset počítat s vyššími poplatky. Služby finančního arbitra jsou zdarma, ale v případě hypoték má omezenější pravomoci než soudce. Dilema můžete vyřešit následovně – využijte služby advokátní kanceláře JUDr. Kláry Kořínkové, Ph. D., která veškeré poplatky uhradí za vás. Pokud spor vyhrajete (a s největší pravděpodobností ano), vyplatí vám navíc částku ve výši 500 Kč.

Poplatky, které v případě téměř jistí výhry dostanete zpátky, se během několika let vyšplhaly na tisíce korun. A protože peníze nerostou na stromech, byla by škoda o ně přijít. Nemyslíte? Formuláře, které je třeba vyplnit, najdete na webu vracenipoplatku.cz.

Publikováno: 04. 06. 2013

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: poplatky zpět | vrácení poplatků