Jak si vybrat správný bankovní účet

Bez bankovního účtu by se dnes asi nikdo neobešel. Mnohým na něj zaměstnavatel posílá výplatu, jsme zvyklí z něj platit jak v e-shopech, tak v kamenných obchodech, umožňuje nám odesílat pravidelné platby a v případě spořicích účtů můžeme mluvit rovněž o zhodnocení peněz. Tedy aspoň o malém. Jenže jak si vybrat ten správný účet, který pokryje vaše potřeby, když v ČR působí tolik bank? Možnosti jsou prakticky nekonečné, finanční instituce se předhání v různých produktech a extra službách. Jak si mezi nimi tedy vybrat tu nejlepší pro vás? Zaměřte se na několik následujících kritérií.

Typy nabízených účtů

Především si rozmyslete, o jaké konto máte vlastně zájem. Chcete si zřídit běžný bankovní účet, nebo spíš spořicí? Budete chtít obyčejný, nebo například podnikatelský, dětský či studentský? Po pravdě řečeno se v mnohém neliší, ale proč nevyužívat výhody studentského účtu, pokud ještě studujete? Většina bank nabízí všechna tato konta, ale některé k určitým druhům poskytují různé výhody. Co se týče rozdílu mezi běžným a spořicím účtem – na tom běžném je úrok prakticky nulový. Z toho důvodu byste si tam měli nechávat pouze několik desítek tisíc, abyste mohli zaplatit nenadálé výdaje a veškeré měsíční platby. Zbytek peněz je lepší dávat si na účet spořicí nebo zvolit výhodnější formu investice, aby vám aspoň trochu vydělávaly. Úroky na spořicích účtech sice taky nejsou nijak závratné, ale pořád jsou lepší než to nic na účtu běžném. Velkou výhodou je, že ze spořicích účtů lze peníze zpravidla vybrat kdykoliv a nevyžadují žádný počáteční vklad.

Úroky a poplatky

Jak již bylo řečeno, vysoké úroky moc nečekejte, u běžných účtů se pohybují v setinách procent. Přesto se u jednotlivých bank liší, takže je dobře zkoumejte. Někde vám nabídnou docela slušné zúročení, pokud splníte určitou podmínku (například pět plateb kartou za měsíc). S poplatky je to jednoznačné. Jestliže po vás banka bude chtít platit za vedení účtu, výběry z bankomatu, vklady peněz, platby kartou, jděte jinam. Dnes není problém mít osobní účet zdarma, tak se nenechte zbytečně šidit. Některé finanční instituce jdou až tak daleko, že vám nabídnou dokonce výběry z bankomatů jiných bank a také v zahraničí úplně zdarma. Cestujete-li rádi, takové služby určitě vyžadujte.

Bankomaty a pobočky

Přestože se dnes dá bankovní účet založit online, možná byste měli popřemýšlet, jak daleko od vás má daná banka svou pobočku a především bankomaty. Pokud vám k účtu poskytnou výběry z libovolného bankomatu zdarma, není co řešit, v opačném případě je to ale docela zásadní aspekt. Přece nechcete platit za každý výběr. Bez pobočky se dá obejít, veškeré potíže lze řešit telefonicky. Přesto jsou někteří lidé zvyklí chodit se domlouvat osobně nebo si vkládat peníze na účet na pobočce.

Moderní technologie

Od založení účtu přes nastavení trvalých příkazů až po platby. Dneska lze všechno řešit online, umožňuje to vámi vybraná banka? Internetové bankovnictví je snad samozřejmostí, bez něj už dneska žít nejde. Ale budete mít k dispozici i mobilní aplikaci? A jak je zabezpečená? Dostane se do ní každý? Některé banky mají více aplikací, z některých lze platit, pro lidi, co se bojí o bezpečnost, jsou určeny takové, které zobrazí jen pohyb na účtu. To je bezpečnější v případě, kdybyste mobil ztratili. Nikdo vám nemůže peníze nikam přeposlat. A obdobně to funguje i s internetovým bankovnictvím. U některých bank se přihlašujete e-mailem a zvoleným heslem, u jiných vygenerovaným číslem, u dalších potřebujete dokonce speciální certifikát. Ale pozor, vyšší zabezpečení může být někdy i na škodu. Třeba ten certifikát – když jej na daném zařízení nemáte, ke svému účtu se prostě nepřihlásíte. Máte už aspoň trochu jasno, podle čeho vybírat osobní účet?

Publikováno: 31. 05. 2017

Kategorie: Finance

Autor: admin