Kam mizí dřevěné piliny? Mají své využití

V lese se dřevo vytěží a převeze na pily a do dřevozpracujících závodů, kde při práci vzniká velké množství pilin a hoblin. Průmyslové ventilátory se o ně postarají a pomohou k jejich dalšímu využití.

Bezpečně bez pilin

Stačí si doma v malé dílně něco ze dřeva ohoblovat, přebrousit nebo uřezat a hned máme dřevní prach a piliny všude. Ve velkých závodech je tohoto dřevěného odpadu obrovské množství a když s ním nikdo nebude nic dělat, už za pár dní by nemohla fungovat výroba. Jemný dřevní prach je navíc velmi nebezpečný, pokud se usazuje ve velkém množství, může totiž napomáhat vzniku prostředí s rizikem výbuchu. Odsávání pilin a prachu tak patří mezi základní kroky v každém podniku kde se pracuje se dřevem, je důležité pro ochranu zaměstnanců i samotného provozu. Ve větších provozech, kde dochází k práci na několika strojích současně se využívá spíše centrální odsávání pro větší efektivitu. Stroje jsou podle potřebného odsávacího výkonu seřazeny do skupin, které jsou pak spojeny přímo s centrálním odsávacím zařízením s filtrací. Pro dřevní prach a jemné, suché piliny se jedná o efektivní řešení odsávání.

Proti zimě cyklónem

Ne vždy jsou ale zpracovány pouze suché kusy dřeva, v některých provozech tak vznikají piliny hrubé a mokré. V teplém počasí to není žádný problém, ale v zimě může filtrační médium nasáklé vodou z pilin zamrzat a mít tak omezenou funkčnost. Tomu lze předejít použitím cyklónového odlučovače, který funguje na principu odstředivé síly. Ve vrchní části do něj vstupuje směs vzduchu a pilin, které rotuje kolem osy cyklónu. Piliny padají dolů, vzduch naopak stoupá nahoru, mráz tak na vodu v pilinách nemá vliv. Ve filtračním zařízení se pak piliny ukládají a následně přes výsypku odvádí k dalšímu zpracování. Vysuší se a vylisují do tvaru granulí pro podestýlky pod zvířata, pelet pro topení nebo cihel a válců pro dřevěné brikety do kamen a krbů. Některé závody pak piliny využívají pro vlastní vytápění, čímž šetří celkové náklady na provoz a zároveň udržují bezpečné a čisté pracovní prostředí.

Publikováno: 20. 01. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: admin