Nebojte se výpovědi: Co byste o ní měli vědět, než ji podáte?

Ať už jsou vaše důvody pro ukončení pracovního poměru jakékoliv, rozhodně byste to neměli zbytečně prodlužovat. Ale jak z toho ven? Nemáte-li s výpovědí žádné předchozí zkušenosti, pak vám pomůžou informace v tomto článku. Dočtete se o nezbytných krocích a dozvíte se, kde najdete vzory výpovědí. V prvé řadě si dobře rozmyslete, zda nejde o unáhlený krok. Ukončit pracovní poměr kvůli banalitě není moudré rozhodnutí. Pokud vás však stávající zaměstnání nenaplňuje a musíte se každodenně přemlouvat, abyste dorazili na pracoviště, pak byste skutečně neměli váhat. Protože není nic horšího, než strávit polovinu života tam, kde vás to absolutně nebaví.

Jak postupovat – krok po kroku

Výpověď z práce musí mít písemnou formu (ústní výpověď ani e-mail nejsou plnohodnotné). Zaměstnavateli dokument (viz. výpověď vzory ke stažení) doručíte osobně, případně ho pošlete poštou s dodejkou. Pro jistotu si nechte podepsat převzetí. Výpovědní lhůta trvá dva měsíce ode dne následujícího měsíce, ovšem je možné, že se se zaměstnavatelem dohodnete na jiném datu (např. kvůli nástupu do jiného zaměstnání). To samé platí o výpovědi dohodou. Počítejte s tím, že v případě odstoupení z vlastní vůle odstupné nedostanete, respektive to záleží čistě na zaměstnavateli. Pokud jste však výpověď dostali (kvůli nadbytečnosti, zrušení firmy či ze zdravotních důvodů), dostanete odstupné ve výši tří platů. Zároveň si ve stávajícím zaměstnání nezapomeňte říct o doporučení. Bude se vám hodit při hledání zaměstnání a usnadní vám kontakt s dalšími potenciálními zákazníky.

Hledání nové práce

Pakliže ještě netušíte, kde po uplynutí výpovědní lhůty nastoupíte, věnujte dostatek času hledání nového zaměstnání právě v této době - máte totiž nárok na dovolenou. Zaměstnavatel vám musí dát půlden volna týdně, případně jeden den za 14 dní. Jedná se o neplacené volno! Nepodaří-li se vám novou práci najít, neměli byste meškat a do 3 dnů od ukončení pracovního poměru zajít na úřad práce. Registrací na úřadě zvýšíte šanci na rychlejší nalezení zaměstnání, a navíc za vás stát uhradí zdravotní a sociální pojištění. Po splnění podmínek získáte také podporu v nezaměstnanosti, což jistě není k zahození. Peníze přece nerostou na stromech a v době bez práce se hodí každá koruna navíc.

Publikováno: 18. 08. 2017

Kategorie: Práce

Autor: admin

Tagy: jak podat výpověď | výpověď vzor | výpověď vzor 2017