Oddlužení fyzické osoby: Kladivo na dluhy, které již nedokážete splácet

Dluhy, které přerostou přes hlavu, nejsou příjemné. Ale mnohem horší jsou ty, které už nezvládnete splatit. Pokud vám hrozí exekuce, přestaňte strkat hlavu do písku a začněte situaci okamžitě řešit. Že nevíte jak? Kladivem na dluhy je již nějaký ten pátek insolvenční zákon, na základě kterého vám může soudce odpustit až 70 % dluhů. Ale vše pěkně popořádku... V prvé řadě se zaměřme na to, kdo má na oddlužení fyzické osoby nárok:
  • fyzická osoba, jejíž dluhy nepochází z podnikatelské činnosti
  • dluh musí být min. 30 dní po splatnosti a pocházet alespoň od dvou věřitelů
  • příjem žadatele musí být dostatečně vysoký, aby pokryl min. 30 % z celkové dlužné částky
  • dlužník musí projevit snahu o řešení své situace

Jak oddlužení probíhá?

Prvním krokem je podání návrhu na oddlužení u příslušného krajského soudu. Ten rozhodne, zda splňujete veškeré požadavky a pokud návrh schválí, vaše dluhy přestanou růst a budete v bezpečí před exekutory. Do hry vstoupí věřitelé, kteří rozhodnou o dalším postupu. V drtivé většině případů se přikloní k nastolení splátkového kalendáře, kdy po dobu pěti let splatíte alespoň 30 % dluhů. Budete-li svědomitě splácet, tak vám na konci tohoto období soud zbytek (tedy až 70 %) odpustí. Reálná částka, kterou uhradíte, závisí na výši vašeho příjmu. Po celou dobu splácení vám z příjmu zůstane pouze „nezabavitelné minimum“ a zbyla část připadne na umoření dluhu. Věřitelé se mohou přiklonit také k prodeji movitých věcí, ale to se v praxi příliš často nestává. Pětiletý splátkový kalendář je pro ně výhodnější.

Nezvládnete to? Nechte si bezplatně poradit

Stěžejní je bezchybná formulace návrhu na oddlužení. Nejste-li si jistí v tom, že zvládnete dokument vypracovat, případně máte jiné pochybnosti, obraťte se na finančního poradce, který vám s osobním bankrotem pomůže. Doporučujeme renomovanou společnost FinancniRadce.cz s.r.o., která disponuje sítí poradců po celé České republice. Jde o odborníky, kteří mají s podáváním návrhu na oddlužení letité zkušenosti a pomohli již tisícům klientů. Konzultace je bezplatná a vaše šance na úspěšné oddlužení se diametrálně zvýší. Chcete-li se dozvědět více, zamiřte na www.oddluzeni.cz.

Publikováno: 24. 11. 2014

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: oddlužení fyzické osoby