Skutečně se vyznáte v nejběžnějších finančních termínech?

Podle posledních průzkumů je finanční gramotnost průměrného Čecha lehce nadprůměrná, ale ve skutečnosti se spousta z nás neorientuje ani v základních pojmech. Pokud se v nich ztrácíte i vy, pomůže vám dnešní článek, ve kterém jsme pro vás definovali několik základních termínů.

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem

Půjčka a úvěr jsou zdánlivě zaměnitelné pojmy, ale ve skutečnosti se mohou výrazně lišit. Půjčka je forma závazku, který vzniká po uzavření smlouvy o půjčce. Její podstatou je vztah mezi věřitelem a dlužníkem – věřitel přenechává dlužníkovi určitou věc (většinou jde o finanční prostředky) a ten je musí po určité době vrátit a pokud v závislosti na ustanovení ve smlouvě také zaplatit úroky. Upravuje ji občanský zákoník.

A jak je to s úvěrem? Jde o speciální formu půjčky, která se vztahuje pouze na peníze. Úvěr je vždy úročen. Upravuje ho zákon o spotřebitelském úvěru.

Co je to hypotéka

Hypotéka je forma úvěru, který je vždy zajištěn zástavou v podobě nemovitosti. Většinou jde o nemovitý majetek, který je hypotéčním úvěrem financován, ale v praxi lze zastavit libovolný objekt. V současné době banky nabízí dva druhy hypotéčních úvěrů a to účelové (klasická hypotéka) a neúčelové (americká hypotéka).

Co je to finanční poradenství a kdy ho využít?

Finanční poradenství je typ služby, která je určena pro všechny, kteří se ve světě financí neorientují natolik, aby byli schopni posoudit, zda je vybraný finanční produkt skutečně výhodný. Konzultace s odborníkem může ve výsledku přinést značnou úsporu a proto byste neměl finanční služby podceňovat.

Definice dalších frekventovaných pojmů si můžete osvěžit čtením nového magazínu totalfinance.cz, ve kterém najdete zajímavé články o finančních produktech, službách, ale také účetnictví a daňové evidenci.

Publikováno: 28. 05. 2013

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: finanční poradenství | finanční služby | půjčka | spotřebitelský úvěr