I neúspěšný projekt můžete vnímat pozitivně. Co byste se z něj měli naučit?

Není nad pocit z úspěšně dokončeného projektu, ale ne vždy se vše povede na sto procent. A čas od času zakázka skončí naprostým fiaskem. Management pak obvykle propadá frustraci a týmový duch se hroutí jako domeček z karet. Přitom stačí změnit úhel pohledu. Neúspěch sice nepříjemný je, ale lze na něj pohlížet jako na skvělou zkušenost. Můžete se z něj hodně naučit a v budoucnu rizika eliminovat.

Dodržujte harmonogram

Zřejmě nejčastějším důvodem neúspěchu je ignorace pevně stanovených termínů. Bez harmonogramu je otázka času, kdy se projekt začne komplikovat. Obyčejná tabulka milníků sice poslouží jako dobrý základ, ale bez integrovaného harmonogramu pro sledování termínů jednotlivých úkonů je k ničemu. Neocenitelným pomocníkem je přehledný software pro řízení projektů. Vždy vás v dostatečném předstihu upozorní na blížící se deadline. Třeba tento Outlook CRM, který je v základní verzi zcela zdarma. https://www.youtube.com/watch?v=IW7MRze_4iA

Nesnažte se uniknout projektovému trojúhelníku

Pokud jste v rámci studia absolvovali hodiny managementu, jistě vám nemusíme připomínat trojité omezení času, nákladů a rozsahu. V momentě, kdy změníte jednu stranu projektového trojúhelníku, ovlivníte některou z dalších stran. Nechcete-li řešit nedodržení termínu, neúměrné navýšení nákladů nebo výrazně snížení kvality výstupu, nastavte proces řízení změn v dostatečném předstihu.

Vysoká míra individuality je většinou na škodu

Hrdinou by se chtěl stát ve skrytu duše každý, ale o úspěšnosti zakázky obvykle rozhoduje smysl pro týmovou hru. Nebudou-li jednotliví členové koordinovaně spolupracovat a nedodrží-li pravidla daná vedením, ve výsledku se projekt zhroutí – byť se na něm podílí zkušení profesionálové. Resumé? Poučte se z předchozích chyb a využijte negativní zkušenosti ve svůj prospěch. Budete-li otevřeně sledovat rizika a nezavírat oči před nedodržováním základních zákonitostí, riziko neúspěchu výrazně snížíte.

Publikováno: 29. 09. 2019

Kategorie: Podnikání

Autor: admin