Popularita NFT rapidně padá

NFT neboli „non-fungible tokeny“ vznikly už v roce 2014, ale až v roce 2021 se těšily největší popularitě. Byly však také kritizovány pro snadné zneužití a také kvůli své zátěži na životní prostředí. Po svém nejúspěšnějším roce se propadly až skoro na samé dno. Znamená to konec NFT, nebo se jedná o běžnou volatilitu, kterou lze od kryptoaktiv očekávat?

Jak hluboce se NFT propadlo?

NFT nefungují jako jiné kryptoměny (Bitcoin nebo Litecoin), jelikož je každý token nezaměnitelný. Využívají se tedy hlavně jako způsob, jak nakupovat nebo prodávat umění.

Zájem o NFT se však nyní výrazně propadl. Podle Google Trends se vyhledávání snížilo až o 89 % ze začátku tohoto roku (magazín Independent). Navíc podle nonfungible.com počet transakcí NFT spadl až o 92 % v porovnání s jejich největší popularitou v září 2021.

Podle Chartr jsou sběratelské sbírky možná jediné, které si do jisté míry udržely svoji popularitu. Například kolekce avatarů Bored Ape Yach Club, jejichž prodej celkem překonal až jednu miliardu amerických dolarů. Vlastníci tohoto NFT mají také přístup do soukromého online klubu.

Proč NFT tak výrazně ztrácí na popularitě?

Důvodem propadu může být podle fortune.com inflace, válka na Ukrajině nebo zvýšený zájem o kryptoaktiva regulačních úřadů. Jak už však také bylo řečeno na začátku, NFT mají mnoho kritiků, kteří je dokonce vnímají jako Ponziho schéma. Mnoho umělců navíc mělo své umění ukradeno a prodáno jako NFT za závratné částky, což pochopitelně vede k jejich rozhořčení.

I toto může mít za následek jejich propad.

Řada kritiků varovala o NFT bublině, která dříve či později praskne a podle současného vývoje jim někteří dávají za pravdu. Zastánci NFT však říkají, že není důvod k obavám. Jedná se prý jen o běžný propad na trhu, který se zase brzy vrátí do normálu.

Publikováno: 06. 06. 2022

Kategorie: Finance

Autor: admin