Prohlédněte si Svatováclavskou korunu: Zdarma, kdykoliv a bez front!

Většina Čechů si sice na státní symboly příliš nepotrpí, ale pohled na Svatováclavskou korunu dostane téměř každého. Popravdě již vlastně není součástí oficiálních symbolů české státnosti, ale její historický význam je natolik silný, že se díky němu těší zvláštní úctě dodnes. A proto se na ni může veřejnost čas od času podívat – obvykle v rámci zvláštní příležitosti. Stojí se fronty a všude je plno lidí, což mnohým zájemcům příliš neimponuje. Nyní se však nabízí možnost vidět českou korunu bez zdlouhavého čekání. Pražská mincovna totiž vystavuje dokonalou repliku.

Přijďte se podívat do mincovny

Svatováclavská koruna, respektive její věrná kopie, je nyní vystavována v Obecním domě v Praze. A proč právě v mincovně? Důvod je prostý – vždyť název tohoto klenotu ovlivnil naší měnu a mince. Návštěvníci si navíc mohou při jednom prohlédnout také umělecké ražby a jiné mince ČNB. Na své si přijdou sběratelé, kteří si mohou vybrané kousky zakoupit a rozšířit svou sbírku.

Jak Svatováclavská koruna vypadá?

Ikonický vzhled Svatováclavské koruny je nezaměnitelný. Originální klenot byl zhotoven ze 1 mm zlatého plátu o ryzosti 21-22 karátů a jeho součástí je 96 drahokamů včetně jednoho z největších safírů na světě, spinelů, smaragdů a rubínů. Korunu zdobí také 20 perel a v křížku je údajně trn z Kristovy trnové koruny. Replika byla zhotovena ze stříbra a následně pozlacena. Kopie jsou samozřejmě i drahokamy, ale od originálních by je rozeznal pouze znalec. Výroba byla náročná, podíleli se na ní odborníci a trvala devět měsíců.

Kdy a kde můžete repliku vidět?

Pro jistotu ještě jednou: chcete-li se pokochat krásou Svatováclavské koruny bez zdlouhavého čekání ve frontě, zajděte se na ní podívat do Obecního domu v Praze. Trvale (vždy od pondělí do pátku) ji zde vystavuje Pražská mincovna. V rámci prohlídky si mohou sběratelé zakoupit mince ČNB.

Publikováno: 22. 09. 2018

Kategorie: Ostatní

Autor: admin

Tagy: mince čnb | mincovna | svatováclavská koruna