Způsobí 3D tisk revoluci ve výrobě? Může ji zrychlit až o 85%
Technologie 3D tisku je rok od roku pokročilejší a rozhodně již nejde jen o nástroj pro designéry a konstruktéry. Některé firmy došly tak daleko, že plánují využití při sériové výrobě kovových komponentů. Trojrozměrný tisk má obrovský potenciál zejména pro oblast energetiky a leteckého průmyslu.
Výroba kovových součástek na trojrozměrné tiskárně spočívá v tavení kovového prášku paprsky dvou laserů. Ty během pouhých sto hodin vytvoří čtyři součástky nezbytné pro opravu plynové turbíny dle modelu na základě 3D skenování originálního komponentu. Technologii v roce 2016 využila společnost Siemens v rámci generální opravy turbíny v městské Teplárně Brno.
Německý gigant s technologií trojrozměrného tisku experimentuje dlouhodobě a ročně vyrobí desítky plynových turbín. Špičkoví odborníci pevně věří, že díky 3D tisku výrobci ušetří nemalé částky a rapidně zrychlí výrobu. Ty největší turbíny váží kolem 445 tun. Jen pro srovnání – tolik co plně naložené letadlo.
O trojrozměrný tisk začíná být velký zájem nejen v oblasti designu a tvorby prototypů. Zapojení do sériové výroby by mohlo pro firmy znamenat zlom. Sebastian Peigert (vedoucí oddělení 3D tisku) ze Siemensu věří, že do tří let se současný poměr tiskáren, které jsou určeny pro vývoj prototypů a sériovou výrobu, změní. Nyní drtivou většinu zařízení používá při vývoji, ale počítá s tím, že zanedlouho to bude naopak.
Tisk velkých komponentů je sice hudbou budoucnosti, ale již nyní se sériově tisknou menší součástky (např. pro hořáky plynových turbín) a podle odhadů by technologie trojrozměrného tisku měla zrychlit výrobu až o 85 %, což pozitivně ovlivní také celkovou dobu opravy. Siemens mimo jiné plánuje tisk čepelí a lopatek turbín.
Siemens není jedinou firmou, která 3D tisk považuje za výhodný. Technologii se chystá využívat také například společnost GE Aviation - výrobce leteckých motorů. Desítkou vytisknutých součástek nahradí přibližně 800 menších komponentů, čímž redukuje vibrace motoru i celkovou hmotnost.
Publikováno: 13. 05. 2017
Kategorie: Ostatní