Co všechno vám mohou dodavatelé účtovat navíc?

Každý už se někdy za život setkal s tím, že mu kromě běžné faktury za elektřinu a plyn přišel od dodavatele také další poplatek, se kterým nepočítal. Nejčastěji se jedná o poplatky za opis smlouvy či za zaslání upomínky. A to zdaleka nemusí být jediné peníze, o které vás může váš dodavatel připravit. Mají na ně však právo?

Na co si dát pozor?

V situaci, kdy si vybíráte dodavatele energií, vám jde v první řadě o cenu služby. Nejlevnější je vždy to nejlepší. Tak to ale rozhodně být nemusí, sice zaplatíte málo za elektřinu a plyn, ale následně se nestačíte divit, jak vysoký účet je ve skrytých poplatcích. Vždy když si tedy vybíráte nového dodavatele, zajímejte se o cenu takzvaných doplňkových služeb, protože jejich výše může být mnohdy rozhodující u výsledné částky na účtu. U notorických neplatičů se dá poplatek za upomínku ještě poplatit, ale co takový poplatek za opis faktury či smlouvy, tam už tři sta či pět set korun navíc zabolí.

Platí se i za změnu dodavatele

Chcete změnit dodavatele energií? I tady si musíte dát pozor. Dokonce i v případě ukončení smlouvy se můžete setkat s vysokými poplatky a dodavatelé na ně mají podle obchodního zákoníku právo. Taková situace nastává především u smluv, které jsou sjednané na dobu určitou, a vy se rozhodnete je vypovědět dříve. V případě, že však smlouvu vypovíte přesně podle smluvních podmínek a včas, může se stát, že vás bude chtít stávající dodavatel poplatky pouze přinutit, abyste u něj zůstali i nadále, ovšem na takové jednání rozhodně právo nemá. O to větší je pak však vaše rozhořčení, když přejdete k novému dodavateli, který slibuje nižší ceny, ale zároveň vám naúčtuje také takzvaný registrační či aktivační poplatek, který vám cenu faktury mnohdy vyšponuje vlastně na stejné peníze jako u předešlého dodavatele.

Publikováno: 30. 03. 2018

Kategorie: Finance

Autor: admin