Kdy je správný čas prodat firmu a jakým způsobem to udělat?
Naprostá většina Čechů považuje prodej dobře fungující firmy za hloupost. Podnik vybudovaný od nuly se přece neprodává. Tedy rozhodně ne v momentě, kdy se mu daří a obrat neklesají. Odprodej celé společnosti nebo její části investorovi je přitom v zahraničí poměrně běžný. V době růstu má největší hodnotu a kapitál třetí strany ji může dostat na vrchol.
Mentalita typického českého podnikatele však razí opačný přístup. Firma je považována za rodinné zlato a obvykle se o jejím prodeji uvažuje až ve chvíli, kdy se v podnikání nedaří. Prodejce se dostává pod tlak, dělá neuvážené kroky a ve finále získá mnohem méně, než kdyby se na investora obrátil dříve.
Vhodná doba pro prodej firmy je, když...
Podnikatel by měl zvážit prodej firmy nebo jejího podílu, pokud se již dostal na vrchol v rámci svého segmentu, ale nemá finanční prostředky pro expanzi na další trhy. K dalším opodstatněným důvodům patří touha po změně, syndrom vyhoření, zdravotní potíže a v neposlední řadě touha po odchodu do penze. Firmu je samozřejmě možné prodat i ve chvíli, kdy se dostává do existenčních potíží. Klesá obrat, padají marže, zákazníci přechází ke konkurenci a vyhlídky na změnu k lepšímu nejsou růžové. Výkupní cena společnosti, které se přestává dařit, je logicky podstatně nižší než v době jejího vrcholu.Jak na odkup firmy ve třech krocích?
Prodej firmy začíná vyhledáním investora, který nabízí odkup firmy. Pokud jeho nabídku shledáte jako vyhovující, nechá právníkem připravit dokumentaci potřebnou k převodu. Následně ji obdržíte společně instrukcemi k podpisu. Poté, co podepíšete převodovou dokumentaci, připravíte pro nového majitele dokumentaci účetní. Dle platné legislativy ji musí nový jednatel obdržet 10 let zpětně. K předání dokumentů může dojít osobně i poštou. Kupující hradí dohodnutu cenu současně s předáním. Tip: Výkupem s.r.o. se zabývá např. společnost Eprenurs s.r.o. Více informací najdete na odkup-firmy.cz.Publikováno: 05. 06. 2020
Kategorie: Podnikání