Práce v předčasném důchodu

Rozhodli jste se, že půjdete do důchodu předčasně, ale zároveň nechcete jen tak nečinně polehávat na gauči? V tom případě vás bude zajímat, jak lze zkombinovat předčasný důchod a práce. V prvé řadě připomínáme, že v předčasném důchodu nelze vykonávat zaměstnání na normální pracovní smlouvu a to ani v případě, kdyby byla pouze na dobu určitou a to jen velmi krátké období. V předčasném důchodu lze pracovat těmito způsoby:
  • dohoda o provedení práce
  • dohoda o pracovní činnosti s nízkým výdělkem
  • podnikání s nízkým ziskem
  • příležitostná činnost s malým výdělkem
  • pronájem

Předčasný důchod a dohoda o provedení práce

Podepíšete-li prohlášení k dani, nebudete muset platit zdravotní ani sociální pojištění a ve většině případů ani daň z příjmu.

Dohoda o pracovní činnosti

Tato varianta umožňuje výdělek v maximální výši 2 500 Kč za měsíc. Co se týče daně z příjmu, platí to samé jako v případě předčasného důchodu a dpp.

Podnikání v předčasném důchodu - OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné mohou v předčasném důchodu vydělat dosáhnout zisku ve výši 60 tis. Kč za rok. Z tohoto zisku se platí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a daň z příjmu se neplatí.

Předčasný důchod a příležitostná činnost

Z příležitostné činnosti, která nepodléhá zdanění, si můžete ročně přijít až na 20 000 Kč. Pojištění ani daně řešit nemusíte – neplatí se.

Příjmy z pronájmu

V předčasném důchodu si lze přivydělat libovolnou částku také pronájmem (např. pronájmem nemovitosti). Zdanění se ovšem nevyhnete, příjmy z pronájmu řeší §9 zákona o daních z příjmu.

Předčasný důchod a běžné zaměstnání

Začnete-li v době, kdy pobíráte předčasný důchod, normálně pracovat, musíte okamžitě po nástupu tuto skutečnost oznámit ČSSZ. Výplata dávek bude pozastavena, ale pokud odpracujete minimálně 90 dní, dojde ke snížení krácení důchodu.

Jak vydělávat v důchodovém věku?

Poté, co dosáhnete regulérního důchodového věku, můžete vydělávat neomezeně a neztratíte nárok na starobní důchod.

Vyplatí se vám předčasný odchod do důchodu?

Zda dáte vale svému zaměstnání a odejdete do předčasného důchodu, si musíte velmi dobře rozmyslet. Jde o zásadní rozhodnutí, které ovlivní váš rozpočet a nejen to dočasně – na termínu odchodu do důchodu závisí i penze, na kterou budete mít nárok v době, kdy dosáhnete důchodového věku. Výši předčasného důchodu si proto spočítejte pomocí kalkulačky pro předčasný důchod, kterou najdete na portálu www.duchod.cz. Výpočet je snadný a stačí, když do kalkulátoru zadáte několik základních údajů.