Průmyslové roboty: Špičková technika nachází stále větší uplatnění. Jak může pomoct vašemu byznysu?

Doby, kdy byli lidé nuceni vykonávat monotónní práci, jsou minulostí. Respektive by tomu tak mohlo být, kdyby se všechny podniky rozhodly nahradit méně kvalifikované pracovníky moderními roboty. Pokročilé technologie toho umí opravdu hodně a jejich implementace do výroby nemusí být příliš složitá. Měli by se zaměstnanci bát ztráty zaměstnání a v čem tkví konkrétní výhody robotizace? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujících řádcích.

Čtvrtá průmyslová revoluce je v plném proudu

Pojem Průmysl 4.0 či Čtvrtá průmyslová revoluce jste již pravděpodobně někde zaslechli. Označuje současný trend digitalizace a její koncept vychází z dokumentu představeného v Hannoveru v roce 2013. Hlavní myšlenkou je vybudování „chytrých továren“ využívajících kyberneticko-fyzikální systémy. Ty by měly vykonávat rutinní a opakující se fáze procesu výroby a nahradit lidskou sílu. Znamená to snad, že roboty převezmou práci a připraví spoustu lidí o práci? Mnoho pracovních pozic v budoucnu skutečně zanikne, ale rozhodně to neznamená, že se na úřadech práce dveře netrhnou. Naopak vzroste poptávka po nových – kvalifikovanějších pracovnících. Ani v případě nevyspělejších zařízení zatím není možný provoz bez údržby a určitě nelze počítat s tím, že by v továrnách začala úřadovat umělá inteligence.

Podnikejte efektivněji díky kolaborativním robotům

Co jsou to kolaborativní roboty? Pod tímto názvem nabízí firma Universal Robots robotická ramena UR, která jsou určena pro bezpečnou spolupráci s lidmi. Nachází uplatnění napříč všemi obory podnikání a zákazníci díky nim využívají pokročilých výhod automatizace bez obvyklých dodatečných nákladů (programování, nastavení, tvorba chráněných manipulačních zón atd.). Velkou výhodou je intuitivní ovládání a rychlost, s jakou se je operátoři naučí ovládat. S ohledem na výše uvedené vlastnosti je robotická automatizace dostupná pro SME, nízkoobjemovou výrobu a další aplikace, kde by byla za běžných okolností nerentabilní.

Přednosti kolaborativních robotů v kostce

Jednoduché programování

Průmyslové roboty od Universal Robots využívají patentovanou technologii s 3D vizualizací, díky které jsou operátoři schopni zařízení nastavit a zprovoznit i bez znalostí programování a předchozích zkušeností. Zjednodušeně stačí robotické rameno přemístit na místo určení a na dotykovém tabletu naťukat povely.

Rychlé nastavení

Kolaborativní roboti od Universal Robots jsou v mnoha ohledech revoluční. Mimo jiné i v rychlosti nastavení a zprovoznění – nebudete čekat dlouhé týdny, ale jen několik hodin. Průměrná doba činí půlden, což je z ohledem na plynulý provoz podniku skvělá zpráva. I méně zkušený uživatel robota vybalí, smontuje a naprogramuje za pouhou hodinu.

Flexibilní využití

Jendoúčelové roboty se v dnešní době jeví jako zbytečné plýtvání prostředky. Robotická ramena umožňují konfiguraci pro rozličné aplikace, aniž by bylo zapotřebí měnit produkční uspořádání. Přenastavení je rychlé a nekomplikované – díky tomu lze zautomatizovat takřka jakoukoliv manuální činnost. Ramena se mohou kdykoliv vrátit k původním úkonům na základě uloženého programu. K charakteristickým vlastnostem zařízení patří nízká hmotnost a kompaktní rozměry.

Kooperace a bezpečnost

Nebezpečné operace, úkoly ve znečištěném prostředí či jednotvárná práce jsou minulostí. Robotická ramena nahrazují lidskou sílu a minimalizují riziko úrazu plynoucí z dlouhodobě opakovaných pohybů či námahy. Zároveň lze hovořit o vysoké míře bezpečnosti zařízení, neboť přes 80 % ramen pracuje bez ochranné bariéry (po předchozím posouzení rizika). Bezpečnostní systémy robotů od Universal Robots schválili a certifikovali odborníci z TÜV. Chcete se dozvědět více? Bližší informace najdete na stránkách společnosti Universal Robots.

Publikováno: 14. 06. 2018

Kategorie: Podnikání

Autor: admin

Tagy: průmyslové roboty | robotická ramena | universal robots