Za obchodem či prací do Ruska? Přečtěte si, jak vyřídit vízum

Ruská federace není součástí Evropské unie a zároveň nemá s Českou republikou sjednaný bezvízový styk. Pro zájemce o vstup do země to znamená, že si musí předem vyřídit vízum. Jaké dokumenty jsou zapotřebí a jak dlouho proces trvá? Všechny důležité informace ohledně víz do Ruska najdete v tomto článku. Za účelem vyřízení víza budete muset navštívit konzulát Ruské federace, kde se dostavíte s platným cestovním pasem (musí být platný min. 6 měsíců po plánovaném návratu a s min. 2 – 3 volnými stránkami dle požadovaného typu víza), kopií pasu, pozváním, dokladovou fotografií (rozměr 3,5 × 4,5 cm). Zároveň se neobejdete bez potvrzení o sjednaném cestovním pojištění s platností po celou dobu plánovaného pobytu. Nedílnou součástí procesu vyřízení víza do Ruské federace je také vyplnění online formuláře na visa.kdmid.ru.

Jaký typ víza zvolit?

Turistické vízum Ačkoliv jde primárně o vízum vhodné pro turistické pobyty a soukromé návštěvy, za určitých okolností si ho vyřizují i obchodníci. Je vhodné pro každého, kdo do Ruské federace nejezdí pravidelně, a jde tedy o jednorázový vstup. Služební vízum Pokud víte, že budete Rusko navštěvovat častěji, požádejte si o služební vízum s možností vícenásobného vstupu a delší doby pobytu. Počítejte s kontrolou při vstupu do země i před odletem. Pracovní vízum Chystáte-li se v Rusku pracovat, neobejdete se bez pracovního víza. Proces vyřízení je náročnější a delší a k výše uvedeným dokumentům jsou vyžadovány také pracovní pozvání a test HIV (starší max. 6 měsíců).

Za jak dlouho vízum do Ruska získáte?

Konzulát Ruské federace deklaruje vyřízení víza do 7 dní. Pokud si připlatíte, můžete vízum získat již do 3 dnů. Časově náročná však může být příprava pozvání (necháte-li si pozvání vystavit od někoho, kdo tuto službu nabízí komerčně) – cca 30 dní.